Przejdź do zawartości

Final Fantasy VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Final Fantasy VI
ファイナルファンタジーVI
Ilustracja
Logo gry
Producent

Square Co., Ltd.

Wydawca

PlayStation:
JP: Square Co., Ltd.
Am.Płn.: Square Soft, Inc.
EU / AUS: SCE Europe
Game Boy Advance:
Am.Płn.: Nintendo of America

Data wydania

SNES:
JP: 2 kwietnia 1994
Am.Płn.: 11 października 1994
PlayStation:
JP: 11 marca 1999
EU / PL / AUS: 1 marca 2002[1]
Game Boy Advance:
JP: 30 października 2006
Am.Płn.: 17 lutego 2007
EU: 29 czerwca 2007

Gatunek

jRPG

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

(tylko wersja na Playstation)
ELSPA: 11+
ESRB: Teen
ACB: M15+
USK: 12+

Wymagania sprzętowe
Platforma

Super Nintendo Entertainment System (SNES), PlayStation, Game Boy Advance (GBA), iOS, Android

Nośniki

1 kartridż (SNES, GBA)
1 CD-ROM (PlayStation)

Strona internetowa

Final Fantasy VI (jap. ファイナルファンタジーVI Fainaru Fantajī Shikkusu) – gra konsolowa z gatunku jRPG, wydana przez firmę Square w 1994 roku na platformę SNES. Jest to szósta część serii Final Fantasy. W Stanach Zjednoczonych otrzymała tytuł Final Fantasy III z powodu braku poprzednich odsłon w tym kraju[2].

Final Fantasy VI była ostatnią grą z serii wydaną na konsole SNES. Gra została przerobiona i wydana na PlayStation, 1999 rok i Game Boy Advance, 2007 rok, zatytułowana Final Fantasy VI Advance.

Powstawanie[edytuj | edytuj kod]

Zamiast Hironobu Sakaguchi, dotychczasowego twórcy, reżyserii tej gry podjęli się Yoshinori Kitase oraz Hiroyuki Itō. Twórcą ścieżki dźwiękowej był Nobuo Uematsu, a odpowiedzialnym za projekt graficzny Yoshitaka Amano.

W 1995 roku na konsoli Nintendo 64 została pokazana wersja demonstracyjna pod nazwą Final Fantasy VI: The Interactive CG Game, która przedstawiała bohaterów z Final Fantasy VI w wersji trójwymiarowej. Demo stanowiło zapowiedź gry Final Fantasy VII[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gra koncentruje się na konflikcie pomiędzy Imperium a magicznymi istotami zwanymi Esperami. Posiada 14 grywalnych bohaterów. Świat gry osadzony jest w realiach fantasy-steampunk[4].

Gra zaczyna się w momencie, kiedy gracz steruje dwoma żołnierzami Imperium oraz tajemniczą dziewczyną. Mają oni misję zdobycia Espera ukrywanego przez mieszkańców miasta w kopalniach. Podczas spotkania z Esperem losy dziewczyny oraz magicznego stworzenia ulegają połączeniu. Bohaterka udaje się następnie do domu starca, do którego trafiają za nią strażnicy żądający wydania żołnierza Imperium, wówczas gracz poznaje także imię dziewczęcia (Terra). Postanawia ona zbiec do kopalń, lecz zostaje tam osaczona przez ścigających ją strażników. Jednak zapada się pod nią ziemia, a po upadku traci przytomność. Odnajduje ją później kolejny bohater – Poszukiwacz Przygód imieniem Locke. Z pomocą Mooglesów zamieszkujących jaskinie udaje mu się ją uratować. Wspólnie postanawiają wyruszyć w podróż do Edgara, króla Figaro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Final Fantasy VI - ocena graczy i opis gry (PC, PSone) [online], ppe.pl [dostęp 2024-04-23].
  2. Ash, Recenzja [online], squarezone.pl [dostęp 2020-08-11] (pol.).
  3. Final Fantasy Siggraph '95 Sample – N64. IGN. [dostęp 2011-07-21]. (ang.).
  4. Gergo Vas: The Most Atmospheric Steampunk Video Games. Kotaku. [dostęp 2014-08-15]. (ang.).