Final Fight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Final Fight
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Seria gier Final Fight
Gatunek bijatyka
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma SNES, Sega CD, Automaty, ZX Spectrum[1], Commodore 64, Amiga, Atari ST
Nośniki Kartridż, CD-ROM
Kontrolery Gamepad, Arcade Stick, Klawiatura, D-pad i wbudowane klawisze.
Rozdzielczość natywna 384 x 224

Final Fightchodzona bijatyka (beat'em up) 2D, stworzona przez Capcom w roku 1989 na automaty, później została przeniesiona na wiele innych platform.

Gra ma 3 bohaterów – byli to Cody, Guy oraz Haggar. Haggar to były wrestler i burmistrz Metro City. Gang Mad Gear porwał jego córkę, Jessicę, która jednocześnie jest dziewczyną Cody'ego. Ci dwaj, oraz Guy, bliski przyjaciel Cody'ego wyruszają, by ją uwolnić, zanim nie jest za późno[2].

Wersje na różne platformy znacząco się różniły. Na SNES-ie zabrakło Guya, dopiero wersja "Final Fight Guy" go zawierała[3] (za to zabrakło w niej Cody'ego). W obu wersjach na SNES zabrakło trybu dla dwóch graczy oraz jednego z terenów. Dodatkowo, dochodziły jeszcze różnice regionalne - w tym płeć przeciwniczek, Poison i Roxy. Gra była pierwotnie tworzona pod nazwą Street Fighter '89[4], i pozostaje z nią blisko "spokrewniona" – Guy i Cody wystąpili w kilku częściach Street Fighter (również część przeciwników – Rolento, Sodom, Poison i Hugo Andore, pojawiła się w tej serii bijatyk, zaś Haggar wystąpił jako cameo w podserii Alpha).

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka w Final Fight jest bardzo typowa dla gatunku, gracz lub gracze idą w prawo, po drodze mierząc się z wieloma przeciwnikami naraz. Na końcu każdego poziomu czeka boss. W walce postacie używają zarówno ataków wręcz, w tym przeróżnych rzutów, kopnięć z wyskoków czy chwytów wrestlingowych w przypadku Haggara[5], jak i broni znajdowanych po drodze, na przykład gazrurek, noży, czy przeróżnych mieczy. Do tego część przeciwników korzysta z własnych broni – jak Rolento i jego ludzie, używający materiałów wybuchowych, czy ostatni boss, korzystający z kuszy.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]