Przejdź do zawartości

Fine Arts Museums of San Francisco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fine Arts Museums of San Francisco
Ilustracja
Budynek M. H. de Young Memorial Museum wchodzący w skład Muzeum Sztuki
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Miejscowość

San Francisco

Zakres zbiorów

sztuka

Położenie na mapie San Francisco
Mapa konturowa San Francisco, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Fine Arts Museums of San Francisco”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Fine Arts Museums of San Francisco”
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Fine Arts Museums of San Francisco”
Ziemia37°47′17″N 122°28′06″W/37,788056 -122,468333
Strona internetowa
Palace of the Legion of Honor

Fine Arts Museums of San Francisco – muzeum sztuki znajdujące się w San Francisco, w Stanach Zjednoczonych. W jego skład wchodzą dwa muzea: M. H. de Young Memorial Museum w Golden Gate Park oraz California Palace of the Legion of Honor w Lincoln Park. Muzeum jest największą publiczną instytucją zajmującą się sztuką w mieście i jednym z największych muzeów w Kalifornii.

Wartość kolekcji na którą składa się 150 tys. obiektów szacuje się na kwotę 1 mld dolarów eksponowanych w sześciu osobnych działach. 90% kolekcji jest skatalogowana i sfotografowana; dla publiczności udostępnionych jest ok. 3 tys. eksponatów.

M. H. de Young Memorial Museum

[edytuj | edytuj kod]

Nazwa muzeum pochodzi od fundatora, dziennikarza z San Francisco M. H. de Younga. Muzeum zostało otwarte w 1895 roku po wystawie California Midwinter International Exposition zorganizowanej w 1895 roku. Pierwotnie mieściło się w budynku powstałym na potrzeby wystawy. W 1919 roku kolekcja została przeniesiona do nowego budynku zaprojektowanego przez Louisa Christiana Mullgardta a sfinansowanego dzięki działaniom Michaela De Younga. W 1921 roku dobudowano wieżę stanowiąca wizytówkę muzeum do 2001 roku[1].

Kolekcja

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum De Young prezentuje sztukę amerykańską pochodząca z okresu od XVII do XX wieku, międzynarodową sztukę współczesną, tkaniny, stroje. W kolekcji znajdują się eksponaty z obu Ameryk, Afryki i Pacyfiku.

Na kolekcję sztuki amerykańskiej składa się ponad tysiąc obrazów, 800 rzeźb i 3000 artefaktów. Kolekcja stanowi najbardziej kompleksowy zbiór sztuki amerykańskiej w zachodnich Stanach Zjednoczonych i jest jednym z dziesięciu najlepszych zborów obejmujących całą historię kraju.

W 1978 roku kolekcja za sprawą Johna D. Rockefellera III i Blanchette Hookera Rockefellera powiększyła się o 110 obrazów, 29 grafik i 2 rzeźby.

Palace of the Legion of Honor

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Legion of Honor został ufundowany przez Almę de Bretteville Spreckels, żonę magnata cukrowego i właściciela stadniny koni rasowych. Budynek jest mniejszą kopią paryskiego Palais de la Légion d'Honneur znanego również jako Hôtel de Salm i został ukończony w 1924 roku. Muzeum znajduje się na wzniesieniu Lincoln Park, w północno-zachodniej części miasta, z widokiem na Golden Gate Bridge. Plac i fontanna znajdujące się naprzeciwko pałacu Legion of Honor stanowi zachodnie zakończenie Lincoln Highway, pierwszej drogi przecinającej całe Stany Zjednoczone[2].

Kolekcja

[edytuj | edytuj kod]

Legion of Honor prezentuje kolekcję obejmującą ponad 6000 lat głównie europejskiej sztuki starożytnej. Zawiera również kolekcję sztukę europejskich mistrzów, głównie francuskich m.in. rzeźby Auguste Rodin ale i obrazy innych malarzy: Bouchera, Rembrandta, Gainsborougha, Dawida, El Greco, Rubensa, wielu impresjonistów i post-impresjonistów: Degasa, Renoira, Moneta, Pissarra, Seurat, Cézanne i innych. W zbiorach znajdują się również prace reprezentatywne według kluczowych postaci XX wieku, takich jak Braque'a i Picassa oraz dzieła współczesnych artystów takich jak Gottfried, Helnwein i Robert Crumb[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. History of the de Young Museum | de Young [online], deyoung.famsf.org [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  2. ttp://legionofhonor.famsf.org/about/history-legion-honor
  3. Collections | de Young [online], deyoung.famsf.org [dostęp 2017-11-18] (ang.).