Finka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puukko – finka oryginalna
Finka harcerska

Finka, nóż fińskinóż używany zwykle przez harcerzy i turystów. Ma głownię długości około 12 cm, rękojeść najczęściej z tworzywa sztucznego i skórzaną pochewkę. Zwykle posiada jelec.

Puukko – finka oryginalna i nóż do filetowania ryb z zestawu dla wędkarzy z rękojeścią zakończoną rybią główką

Oryginalna finka – puukko to nóż z Finlandii. Szwedzkie noże o tej samej konstrukcji noszą nazwę Mora od miejsca produkcji. Na przestrzeni dziejów nóż w pochwie puukko był najważniejszym osobistym narzędziem Finów, którzy nosili go przy pasie, gdziekolwiek się udali. Od dzieciństwa była częścią codziennych czynności i uroczystości, wojny i pokoju, pracy i wypoczynku[1].

Puukko to krótka, z jednosiecznym ostrzem broń i uniwersalne narzędzie noszone w pochwie, szczególnie przydatne do rzeźbienia w drewnie. Rękojeść najczęściej drewniana lub z rogu ma około 10 cm długości, a ostrze jest zwykle krótsze niż rękojeść. Puukko było wcześniej nazywane veitsi (nóż) w języku fińskim, ponieważ jest ogólnie tłumaczone na inne języki. Słowo puukko pierwotnie oznaczało „nóż z drewnianą rączką”[1].

Puukko to nóż wszechobecny i nie jest przeznaczony do żadnej konkretnej pracy. Jako uniwersalne narzędzie puukko było używane do wyrobu drewnianych czerpaków i łyżek, naczyń, pojemników i innych przedmiotów użytkowych, Służyło do jedzenia i przygotowywania posiłków. Znajduje się na wyposażeniu myśliwych, rybaków i fińskich żołnierzy. Na początku XX w. był obok łyżki najważniejszym elementem wyposażenia osobistego. W razie potrzeby wyjmowano go z pochwy lub ze ściany. Puukko gospodyni, noszone na pasku i używane do różnych prac domowych, było wykonanym w całości z żelaza nożem kuchennym, który był mały, smukły i poręczny w użyciu. Puukko jest ważnym elementem tradycyjnych strojów, a luksusowe produkty są popularne jako prezenty. Noszenie puukko określonego rodzaju wskazuje na przynależność do określonej grupy, np. do harcerzy[1][2].

Obecnie w Finlandii istnieje kilka fabryk puukko, z których największe to firmy Iisakki Järvenpää (założona w 1879) i J. Marttiini z Rovaniemi (założona w 1928)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Puukko - the Finnish Sheath Knife.. web.archive.org. [dostęp 2023-04-18]. (ang.).
  2. THE FINNISH PUUKKO.. frenchknives1.wixsite.com. [dostęp 2023-04-18]. (ang.).