Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi
Producent Intelligent Systems
Nintendo
Seria gier Fire Emblem
Projektant Keisuke Terasaki(dyrektor), Satoshi Machida, Toshitaka Muramatu, Naotaka Ohonishi, Thoru Ohsawa (grafika) Gunpei Yokoi (producent)
Scenarzysta Shouzou Kaga
Kompozytor Hirokazu Tanaka, Yuka Banba
Silnik silnik z Famicom Wars
Data wydania 1990
Gatunek strategiczna / fabularna
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma NES, Wii
Kontrolery gamepad

Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi (ang: Fire Emblem: Shadow Dragon and the Blade of Light) – turowa gra strategiczna, połączona z elementami RPG,(inaczej – taktyczna gra fabularna) stworzona przez Intelligent Systems i Nintendo w 1990 roku[1]. To pierwsza gra z serii Fire Emblem. Akcja gry i serii osadzona jest w świecie fantasy, wzorowanym na zachodnim średniowieczu[2]. Gra wniosła wiele elementów, obecnych później w innych taktycznych grach fabularnych[3]. Gra doczekała się dwóch remake'ów - historia z gry została opowiedziana "ponownie" w Fire Emblem: Monshō no Nazo na Super Famicomie[4] oraz Fire Emblem: Shadow Dragon na Nintendo DS[5].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi jest młody książę Marth – bohater, który później wystąpił np. serii Super Smash Bros. Państwo Aritan zostało atakowane przez ciemne siły – gracz zaś kontroluje grupą, która zdołała uciec i przybyć na wyspę Tamis w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Ta jednak została zaatakowana przez piratów.To początek historii, zaś głównym złym jest Medeus, członek rasy Manakete i król Earth Dragonzs[6][7].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra podzielona jest na kolejne bitwy, łącznie jest ich 25. Rozgrywka wykorzystana w tej części trafiła również do kontynuacji Fire Emblem. Gracz kontroluje niebieskie jednostki, czerwone należą do przeciwnika. W grze jest wiele rodzajów jednostek, zarówno głównych, jak bohater, czy Caeda, księżniczka dosiadająca pegaza, jak i zwykłych żołnierzy - dostępni są łucznicy, włócznicy czy rycerze[8],. Tury wykonywane są na przemian, kiedy wszystkie jednostki gracza wykonają już swój ruch, kolej przychodzi na komputer. W trakcie pojedynku jednostki prezentowane są z boku, wraz z animacją ataku. Jednostki posiadają rozbudowane statystyki, możliwość awansu i unikalne ataki. Gra posiadała mechanizm "permanentnej śmierci" - postacie, które padły w bitwie, były stracone na zawsze[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]