Przejdź do zawartości

Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi
Producent

Intelligent Systems
Nintendo

Seria gier

Fire Emblem

Projektant

Keisuke Terasaki(dyrektor), Satoshi Machida, Toshitaka Muramatu, Naotaka Ohonishi, Thoru Ohsawa (grafika) Gunpei Yokoi (producent)

Scenarzysta

Shouzou Kaga

Kompozytor

Hirokazu Tanaka, Yuka Banba

Silnik

silnik z Famicom Wars

Data wydania

1990

Gatunek

strategiczna / fabularna

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

NES, Wii

Kontrolery

gamepad

Strona internetowa

Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi (ang. Fire Emblem: Shadow Dragon and the Blade of Light) – turowa gra strategiczna, połączona z elementami RPG (inaczej – taktyczna gra fabularna) stworzona przez Intelligent Systems i Nintendo w 1990 roku[1]. To pierwsza gra z serii Fire Emblem. Akcja gry i serii osadzona jest w świecie fantasy, wzorowanym na zachodnim średniowieczu[2]. Gra wniosła wiele elementów, obecnych później w innych taktycznych grach fabularnych[3]. Gra doczekała się dwóch remake’ów – historia z gry została opowiedziana „ponownie” w Fire Emblem: Monshō no Nazo na Super Famicomie[4] oraz Fire Emblem: Shadow Dragon na Nintendo DS[5].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem Fire Emblem: Ankoku Ryū to Hikari no Tsurugi jest młody książę Marth – bohater, który później wystąpił np. serii Super Smash Bros. Państwo rodzinne głównego bohatera, Altea zostaje niespodziewanie zdradzone przez niedawno sojuszniczy kraj Gra, które dołączyło w wojnie do imperium Dolhr – gracz zaś kontroluje grupą, która zdołała uciec i przybyć na wyspę Talys w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Ta jednak została zaatakowana przez piratów. To początek historii, zaś głównym złym jest Medeus, władca państwa Dolhr i król smoków ziemi[6][7].

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]

Gra podzielona jest na kolejne bitwy, łącznie jest ich 25. Rozgrywka wykorzystana w tej części trafiła również do kontynuacji Fire Emblem. Gracz kontroluje niebieskie jednostki, czerwone należą do przeciwnika. W grze jest wiele rodzajów jednostek, zarówno głównych, jak Marth- główny bohater, czy Caeda, księżniczka dosiadająca pegaza, jak i zwykłych żołnierzy – dostępni są łucznicy, włócznicy czy rycerze[8]. Tury wykonywane są na przemian, kiedy wszystkie jednostki gracza wykonają już swój ruch, kolej przychodzi na komputer. W trakcie pojedynku jednostki prezentowane są z boku, wraz z animacją ataku. Jednostki posiadają rozbudowane statystyki, możliwość awansu i unikalne ataki. Gra posiadała mechanizm „permanentnej śmierci” – postacie, które padły w bitwie, były stracone na zawsze[9].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]