Przejdź do zawartości

Fish and chips

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fish and chips w Irlandii
Fish and chips tradycyjnie zawinięte w gazetę

Fish and chips, również fish ‘n’ chips (z ang. „ryba z frytkami”) – brytyjskie danie składające się ze smażonej ryby (tradycyjnie dorsza lub łupacza) w cieście lub bułce tartej oraz frytek. Anglicy skrapiają całość octem słodowym oraz dodają szczyptę soli.

Na Wyspach Brytyjskich potrawa upowszechniła się w drugiej połowie XIX wieku – miało to związek z rozwojem floty rybackiej i transportu kolejowego, który spowodował znaczne obniżenie cen ryb[1].

Danie popularne jest zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, na Wybrzeżu Północno-Zachodnim oraz w Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych, a także w Irlandii i Południowej Afryce.

Fish and chips często podawane jest na wynos, dawniej tradycyjnie zawijano je w gazetę. Według badań instytutu Synovate jest to bardzo lubiane przez Brytyjczyków danie[2]. W slangu, głównie w północnych częściach Wielkiej Brytanii, "the chippie" oznacza sklep/bar podający właśnie fish and chips.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wyborcza.pl: Czy brytyjskie fish and chips wynaleźli Francuzi i żydowscy imigranci?. [dostęp 2009-01-10]. (pol.).
  2. Wprost 24: Francuzi nie znoszą fastfoodów, Brytyjczycy uwielbiają. [dostęp 2009-01-10]. (pol.). 45% badanych stwierdziło: „zbyt lubię fast foody, by z nich zrezygnować”.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]