Fishing Bridge Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fishing Bridge Museum
Ilustracja
Wnętrze Fishing Bridge Museum
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Kaldera Yellowstone, Park Narodowy Yellowstone
Data założenia 1931
Położenie na mapie Wyomingu
Mapa lokalizacyjna Wyomingu
Fishing Bridge Museum
Fishing Bridge Museum
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Fishing Bridge Museum
Fishing Bridge Museum
Ziemia44°33′49,9″N 110°22′39,7″W/44,563861 -110,377694

Fishing Bridge Museum – jedno z centrów turystycznych na terenie Parku Narodowego Yellowstone w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych.

Fishing Bridge Museum proj. Herberta Maiera

Zarówno centrum turystyczne, w którym mieści się muzeum, jak i kemping oraz inne elementy infrastruktury turystycznej zlokalizowane w tym miejscu, określane są wspólną nazwą – Fishing Bridge.

Nazwa Fishing Bridge pochodzi od wybudowanego w 1902 roku mostu na rzece Yellowstone – miejsca bardzo popularnego wśród wędkarzy, niegdyś często wykorzystywanego do połowu pstrąga. Most wzniesiony z grubo ciosanych drewnianych pali nie jest już wykorzystywany do wędkowania; swój obecny kształt uzyskał po odbudowie w 1937 roku.

Centrum – podobnie do większej część parku – położone jest na kalderze Yellowstone, w ścisłym sąsiedztwie jeziora Yellowstone. Jest jednym z czterech głównych centrów turystycznych parku, posiadającym zaplecze gastronomiczne i hotelarskie. Znajdują się tam także: sklep z pamiątkami, księgarnia, centrum informacji turystycznej oraz pralnia[1].

Budynek muzeum, pochodzący z 1931 roku, został zaprojektowany przez Herberta Maiera i od 1987 roku jest zabytkiem narodowym. Charakterystyczne połączenie kamienia i drewnianych belek w budynku było wzorem kolejnych budowli w parkach narodowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W muzeum zebrano zbiory dotyczące rybołówstwa oraz fauny występującej w Parku Narodowym Yellowstone. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja wypchanych ptaków.

Ponadto w muzeum można także obejrzeć film oraz kolekcję slajdów dotyczącą Fishing Bridge.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fishing Bridge (ang.). yellowstoneparknet.com. [dostęp 2012-03-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Don i Barbara Laine: Frommer's national parks of the American West. Hoboken: Wiley Publishing, Inc., 2010. ISBN 978-0-470-53767-1.
  • Bogdan Rudnicki et al.: Parki narodowe USA : (Zachód). Warszawa: Mediaprofit, 2007, 1995. ISBN 978-83-60174-60-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]