Fiszt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fiszt
Фишт
Ilustracja
Widok na Masyw Fiszt-Oszteński ze szczytu Acziszcho, Krasnaja Polana. Od lewej do prawej: Fiszt, Pszecho-Su (2743), Oszten (2804)
Państwo

 Rosja

Republika

 Adygeja

Położenie

Adygeja, Kraj Krasnodarski

Pasmo

Kaukaz

Wysokość

2867,7 m n.p.m.

Położenie na mapie Adygei
Mapa konturowa Adygei, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Fiszt”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Fiszt”
Ziemia43°57′13″N 39°54′11″E/43,953611 39,903056

Fiszt (ros. Фишт, adyg. Фыщт – Fyszczt) – szczyt w zachodniej części Głównego Grzbietu Kaukaskiego, o wysokości 2867 m.

Fiszt tworzy wspólnie ze szczytami Oszten i Pszecho-Su tak zwany Masyw Fiszt-Oszteński. Szczyty masywu są pierwszymi (idąc z zachodu na wschód) na Kaukazie górami typu alpejskiego, czyli wznoszącymi się znacznie powyżej górnej granicy lasu i mającymi szerokie połacie łąk subalpejskich i alpejskich. Oprócz tego Fiszt to najbardziej na zachód wysunięty szczyt Kaukazu mający na swoich zboczach lodowce (Wielki i Mały Lodowiec Fisztyński) i znaczące rumowiska skalne.

Pod względem strukturalnym Fiszt jest wzniesieniem z bloków, składających się z warstw wapienia. Potężne zgrubienia wapienne sprzyjają rozwojowi licznych i zróżnicowanych form krasowych (leje, jaskinie). Ze znanych, na stoku góry znajduje się jaskinia Pariaszczaja ptica. Od 1994 na Fiszcie bada się system jaskiń Biełaja zwiezdoczka (Biała Gwiazdeczka), który jest jednym z najgłębszych w Rosji.

Klasyczna droga wejścia Wielkim Lodowcem Fisztyńskim (Большой Фиштинский ледник – Bolszoj Fisztinskij lednik), kategoria trudności 1Б (1B, F według systemu francuskiego lub I/II według UIAA).

Uważa się, że góra była niegdyś wyspą na dawnym oceanie Tetydy, co wyjaśnia jej koralową budowę.

Na stokach Fisztu bierze początek rzeka Pszecha, pod szczytami Fisztu i Osztena znajduje się źródło rzeki Biełej (dopływu Kubania), poniżej przyjmującej wody rzeki Pszechy i wpadającej do Kubania. Szache także bierze początek na Fiszcie, ale wpada do Morza Czarnego. Z zachodniej ściany góry wypływa wodospad Fiszt Fiszt o wysokości około 200m.

Mapy topograficzne[edytuj | edytuj kod]

  • K-37-IV. Skala: 1 : 200 000. Wydanie 1968

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]