Five Nights at Freddy’s

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Five Nights at Freddy’s
Producent Scott Cawthon
Wydawca Scott Cawthon
Seria gier Five Nights at Freddy’s
Data wydania 8 sierpnia 2014
Gatunek survival horror
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Xbox One, Playstation 4, iOS, Android, Nintendo Switch[1]
Kontynuacja Five Nights at Freddy’s 2

Five Nights at Freddy’s – gra komputerowa z gatunku survival horror wydana 8 sierpnia 2014 roku. Została stworzona przez Scotta Cawthona. Gracz steruje nocnym stróżem w pizzerii. Postać może podglądać sąsiednie pokoje z ekranu kamer. Znajdujące się tam roboty (tzw. „animatroniki”), początkowo nieaktywne, chcą zabić postać gracza. Celem gry jest przetrwanie pięciu kolejnych nocy i unikanie przeciwników. Po wydaniu pierwszej części powstały kolejne bazujące na tej samej koncepcji[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Postać gracza, znana pod nazwiskiem Mike Schmidt, przyjmuje pracę stróża nocnego w Pizzerii Freddy'ego Fazbeara. Akcja dzieje się w jednym pokoju, w biurze z oknami i pancernymi drzwiami po prawej i lewej stronie. Gracz ma do dyspozycji ekran z kamerami, obejmującymi większość pizzerii, oraz przyciski zamykające poszczególne drzwi i zapalające światła w korytarzach po obu stronach. Na ekranie jest widoczny również poziom pozostałego prądu, na który trzeba uważać, żeby nie doszedł do zera. Gdy Mike rozpoczyna pracę o północy, dzwoni do niego telefon. Tajemniczy głos, podający się za poprzedniego stróża nocnego, który pracował tu przed nim, zaczyna tłumaczyć, na czym będzie polegała jego praca. Mówi, że animatroniki-maskotki pizzerii w nocy są przełączane na tzw. "free roaming mode" ("tryb wolnego przemieszczania się"), podobno po to, żeby ich mechanizmy się nie zacinały od bezruchu. Phone Guy (jak tajemniczy narrator jest potocznie nazywany przez fanów, a od wyjścia Ultimate Custom Night pod taką nazwą figuruje oficjalnie w grach) wspomina też o tym, że owe animatroniki czasami zachowują się dość agresywnie, więc powinno się je obserwować przez kamery i w razie potrzeby zamykać drzwi do biura. Gracz musi przetrwać pięć nocy w biurze (chociaż jest też szósta, bonusowa, i siódma, gdzie można samemu ustawić poziom aktywności i agresywności animatroników). Phone Guy dzwoni też podczas drugiej nocy, gdzie tłumaczy zachowanie Foxy'ego, trzeciej, gdzie wyjaśnia, że animatroniki mogą pomyśleć, że jest się tzw. endoszkieletem i tym samym zapragną wepchnąć gracza do kostiumu podobnej sobie maskotki, i czwartej, w połowie której połączenie zrywa się, gdy zaczyna krzyczeć, sugerując, że został zabity. Od tego momentu gracz zostaje sam, jako że cała mechanika gry została już wyjaśniona[2][3][4].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen na agregatorze Metacritic wynosi 78 na 100 z ośmiu recenzji[5]. Seria Five Nights at Freddy's już od początku zbierała rzesze fanów, a youtuberzy tacy jak Markiplier, Jacksepticeye czy MatPat z Game Theory pomogli spopularyzować ją jeszcze bardziej[6][7][8]. W 2015 roku ujawniono, że wytwórnia Warner Bros. wykupiła prawa do filmowej adaptacji gry[9], która następnie została przejęta przez studio Blumhouse Productions i według producentów powinna się ukazać w kinach około roku 2021. Jeffrey Matulef z Eurogamera, chwaląc grę, porównał potwory w niej występujące do płaczących aniołów z serialu Doktor Who. Dobrze opisał też system zarządzania bateriami i szybkiego sprawdzania kamer[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Five Nights at Freddy’s. Gry-Online. [dostęp 2020-08-20].
  2. Five Nights at Freddy's (Video Game 2014) – IMDb. [dostęp 2020-05-14].
  3. 'Five Nights At Freddy's' Plot Guide – Everything To Know Before 'Five Nights At Freddy's 4', TouchArcade, 13 lipca 2015 [dostęp 2020-05-14] (ang.).
  4. Phone Guy – Five Nights at Freddy's 1 Phone Calls, Genius [dostęp 2020-05-14] (ang.).
  5. Five Nights at Freddy’s PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2017-02-22].
  6. Five Nights At Freddy’s Creator Discusses Game's Fandom, Game Rant, 2 listopada 2016 [dostęp 2020-05-14] (ang.).
  7. Why Five Nights at Freddy's Is So Popular, Kotaku [dostęp 2020-05-14] (ang.).
  8. Dave Thier, 'Five Nights At Freddy's' Creator Says Nobody Has Figured Out The Game's Real Story, Forbes [dostęp 2020-05-14] (ang.).
  9. Warner Bros. pracuje nad kinową wersją Five Nights at Freddy’s (pol.). Gry-Online, 2015-04-08. [dostęp 2017-03-02].
  10. Jeffrey Matulef: Five Nights at Freddy’s brings horrifying animatronic animals to Steam (ang.). Eurogamer, 2014-08-19. [dostęp 2017-03-02].