Five hundred meter Aperture Spherical Telescope

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Five hundred meter Aperture Spherical Telescope
Państwo  Chiny
Organizacja Chińska Akademia Nauk
Lokalizacja Pingtang, Kuejczou
Wysokość n.p.m. 850 m n.p.m.
Warunki pogodowe klimat zwrotnikowy, monsunowy[1]
Zakres widma radiowy
Rozpoczęcie budowy 2011
Ukończenie budowy 2016
Typ radioteleskop
Średnica zwierciadła 500 m
Położenie na mapie Chińskiej Republiki Ludowej
Mapa lokalizacyjna Chińskiej Republiki Ludowej
Five hundred meter Aperture Spherical Telescope
Five hundred meter Aperture Spherical Telescope
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Five hundred meter Aperture Spherical Telescope
Five hundred meter Aperture Spherical Telescope
Ziemia 25°39′09″N 106°51′24″E/25,652500 106,856667

Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) (chiń. upr.: 500米口径球面射电望远镜; pinyin: 500mǐkǒujìng qiúmiàn shèdiànwàngyuǎnjìng) – największy na świecie radioteleskop w chińskiej prowincji Kuejczou, w Pingtang, w naturalnym zagłębieniu terenu[2], o pojedynczej czaszy o średnicy 500 m[3], będący większym od dotychczas największego Obserwatorium Arecibo o średnicy 305 m i trzy razy od niego wydajniejszym[4]. Koszty szacowane były na 107,9 mln dolarów (700 mln yuanów)[5][6]. Budowę rozpoczęto w marcu 2011[3], a zakończono w lipcu 2016.

Chiński radioteleskop składa się z 4450 pojedynczych aluminiowych trójkątnych paneli[7]. Podobnie jak radioteleskop w Arecibo będzie wykorzystywał naturalne zagłębienie w krasowym terenie, aby zapewnić wsparcie dla czaszy radioteleskopu[2]. Łączna waga wszystkich luster zainstalowanych w radioteleskopie ma wynosić 11 000 ton[8]. Według szacunków podczas jego budowy zostało usuniętych ok. miliona metrów sześciennych materiałów skalnych[9]. FAST będzie miał zdolność monitorowania jednocześnie dziewiętnastu odcinków nieba, podczas gdy Arecibo może monitorować tylko siedem[10]. Będzie pracował w zakresie 0,7–3 GHz, dzięki czemu stanie się najczulszym radioteleskopem pracującym w niskich częstotliwościach radiowych z pojedynczą czaszą na świecie[11].

Radioteleskop będzie szukał neutralnego wodoru w Drodze Mlecznej i innych galaktykach, wykrywał nowe pulsary, zarówno w naszej Galaktyce, jak i poza nią, poszukiwał pierwszych gwiazd świecących oraz będzie szukał życia pozaziemskiego (SETI). Oczekuje się, że będzie w stanie wykryć transmisje sygnałów obcych cywilizacji z odległości ponad 1000 lat świetlnych[6].

Projektem zarządza Nan Rendong, naukowiec z Chińskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego, będącego częścią Chińskiej Akademii Nauk[12].

Przypisy