Flaga Łotwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Łotwy
Latvijas Republikas karogs
Flaga cywilna, państwowa, bandera cywilna
Flaga cywilna, państwowa, bandera cywilna
Informacje
W użyciu Flaga cywilna i państwowa oraz bandera cywilna
Proporcje 1:2
Wprowadzona 15 czerwca 1921 r. (pierwotnie),
27 lutego 1990 r. (obecnie)
Opis flagi Karminowy płat z białym pasem poziomym o szerokości równej 1/5 szerokości płata.
Warianty
Bandera wojenna
Bandera wojenna

Flaga Łotwy – jeden z symboli państwowych Łotwy.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Bandera Łotwy na statku pasażerskim

W myśl artykułu 4. Konstytucji Łotewskiej, flagą państwa jest prostokąt w kolorze czerwonym (karminowym) z białym pasem.

Kolor czerwony symbolizuje krew, a biały takie wartości jak: prawo, prawda, wolność. Istnieje też legenda, według której ciała zabitych żołnierzy wracały z wojny zawinięte w prześcieradła. Przesiąkały one krwią, z wyjątkiem kręgosłupa, widocznego w białym pasie biegnącym środkiem flagi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga uważana jest[według kogo?] za pochodzącą z XIII wieku, co stawia ją w gronie najstarszych flag świata. Według niemieckojęzycznej kroniki Livländische Reimchronik flagą taką posługiwały się oddziały zbrojne Łotyszy w 1279 roku. W latach 70. XIX wieku łotewski historyk Janis Grinsbergs przypomniał ten nieznany szerzej wcześniej zapis i rozpropagował wśród młodej inteligencji łotewskiej jako etniczną flagę Łotyszy. W obecnym kształcie została przyjęta po uzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1918, zatwierdzona została ustawowo w dniu 15 czerwca 1921 roku.

W okresie przynależności Łotwy do ZSRR (1940-1941 i 1945-1990) flaga była zakazana. Władze radzieckie narzuciły Łotewskiej SRR flagę wzorowaną na fladze ZSRR – czerwoną z sierpem i młotem i z motywem błękitno-białych fal u dołu, które podkreślały znaczenie morza dla kraju.

 Osobny artykuł: flaga Łotewskiej SRR.

W dniu 15 lutego 1990 roku Rada Najwyższa Łotwy wraz z proklamacją przywrócenia niepodległości uchwaliła przywrócenie tradycyjnej flagi narodowej.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Prostokąt o proporcjach boków 1:2 podzielony na trzy poziome pasy: karminowy, biały, karminowy o proporcjach szerokości (mierzonej w pionie) 2:1:2. Kolor karminowy wyraźnie różni się od czerwieni używanej na większości flag państwowych świata, jest bardzo ciemny, w praktyce niemal brązowy.

Zwymiarowana flaga Łotwy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]