Flaga Biełgorodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Biełgorodu
Flaga Biełgorodu
Informacje
Proporcje

2:3

Wprowadzona

22 lipca 1999

Opis flagi

Prostokątna tkanina z dwoma poziomymi pasami: niebieskim u góry i białym u dołu. Stosunek wielkości niebieskich i białych pasów wynosi 2/3:1/3. W skrzydle, na niebieskim pasie (przy maszcie) znajduje się kolorowy wizerunek postaci herbu Biełgorodu - orła i lwa. Szerokość figur herbu wynosi 1/5 niebieskiego pasa. Wysokość figur to 4/5 niebieskiego paska.

Flaga Biełgorodu – jeden z oficjalnych symboli (obok herbu) miasta Biełgorod znajdującego się w Federacji Rosyjskiej.

Obecna flaga została zatwierdzona 22 lipca 1999 roku decyzją Rady Miejskiej Biełgorodu № 321, a w 2002 roku została włączona do Państwowego Rejestru Heraldycznego Federacji Rosyjskiej z nadaniem numeru rejestracyjnego 978[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Flaga miejska Biełgorodu (niebieskie płótno z białym pasem poniżej) przedstawia żółtego lwa stojącego na tylnych łapach, nad którym unosi się biały orzeł. Symbolika miasta ma ponad 300 lat i sięga czasów panowania Piotra Wielkiego. Car rosyjski nadał herb mieszkańcom Biełgorodu na pamiątkę zwycięstwa nad Szwedami w bitwie pod Połtawą (1709). W 1712 roku herb widniał na sztandarze pułku biłgorodzkiego, który pokonał wroga, a w 1727 roku stał się symbolem nowo powstałego województwa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]