Flaga Grecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Grecji
Flaga Grecji
Informacje
Proporcje

2:3

Wprowadzona

21 grudnia 1978

Flaga Grecji – jeden z symboli państwowych Republiki Greckiej.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga Grecji jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest kanton z białym krzyżem na niebieskim tle.

Krzyż w kantonie wskazuje na przywiązanie Greków do cerkwi prawosławnej. Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały – pianę morskich fal, z której, zgodnie z mitologią grecką, powstała bogini piękności Afrodyta. Według innej wersji, biel oznacza słuszność walki o wolność w 1821 roku.

Dziewięć biało-niebieskich pasów odnosi się do dziewięciu sylab z powstańczego motta Eleuthería é Thánatos (wolność albo śmierć).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza oficjalna flaga ustanowiona została 15 marca 1822. W 1828 wprowadzono flagę przedstawiającą biały krzyż na niebieskim tle, nawiązującą do chorągwi bizantyjskich. Obowiązywała ona do 1969 roku, kiedy przywrócono flagę z 1822. W 1975 ponownie przywrócono niebieską flagę z białym krzyżem. Ostatnia wersja flagi obowiązuje od 21 grudnia 1978 roku.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na dziewięć równych, ułożonych na przemian, poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle.

Zwymiarowana flaga Grecji

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]