Flaga III Rzeszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
3:5 Wersja historyczna, obecnie niestosowana
Flaga III Rzeszy (1935 - 1945)
Flaga NSDAP (dla porównania)
3:5 Wersja historyczna, obecnie niestosowana
Bandera wojenna III Rzeszy (1938 - 1945)
3:5 Wersja historyczna, obecnie niestosowana
Pierwsza flaga III Rzeszy (1933 - 1935)

Flaga III Rzeszy (niem. Hakenkreuzfahne) – oficjalną flagą III Rzeszy Niemieckiej stała się 15 września 1935 r. flaga Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i pozostawała nią do 23 maja 1945 roku.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Był to prostokątny płat tkaniny o stosunku boków 3:5. Płat był koloru czerwonego, z białym kołem na środku prostokąta (symbolizującym rasę aryjską) z wpisaną w nie swastyką. W książce Mein Kampf, Adolf Hitler określił symbolikę barw występujących na fladze - kolor czerwony odnosił się do socjalizmu (czerwony sztandar), biały okrąg do nacjonalizmu, zaś swastyka symbolizowała rasę aryjską[1].

Flaga III Rzeszy powstała w wyniku drobnej modyfikacji flagi NSDAP z 1920. W latach 19331935 była ona wywieszana łącznie z flagą Drugiej Rzeszy Niemieckiej. Flaga III Rzeszy posłużyła jako wzór dla wielu flag organizacji nacjonalistycznych od czasów III Rzeszy po współczesne.

Bandera wojenna (niem. Reichskriegsflagge) III Rzeszy (Kriegsmarine) miała zbliżoną symbolikę wyróżniającą się dodatkowo czarno-białym krzyżem skandynawskim oraz znajdującym w górnym lewym rogu krzyżem żelaznym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Apokalipsa. Siła Hitlera - odc. 1: Zagrożenie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]