Flaga Kaszub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Kaszub
Flaga Kaszub
Informacje
W użyciu Wersja de facto
Proporcje Oficjalnie nieokreślone[1]; zazwyczaj podobne do flagi polskiej
Wprowadzona 18 sierpnia 1929 r.[1]
Opis flagi Flaga złożona z dwóch poziomych pasów jednakowej szerokości, czarnego oraz żółtego.
Warianty
Flaga Kaszub
Opis flagi Flaga z godłem

Flaga Kaszub (kaszub. fana Kaszëb, kaszëbskô fana) – flaga regionu Kaszuby, jeden z symboli narodowych Kaszubów[1].

Barwy i proporcje flagi[edytuj | edytuj kod]

Ani barwy, ani wymiary, ani zasady stosowania kaszubskiej flagi nie zostały, jak dotychczas, określone przez żadne organizacje kaszubskie. Podobnie jak w przypadku godła i herbu, wyjątek w tej materii stanowi Kaszëbskô Jednota, która w swojej "Deklaracji ideowej" określa barwy flagi: Kaszubska flaga narodowa ma barwy czarno-żółte, które wiążą się z naszym herbem, czyli zwróconym w prawo czarnym gryfem w koronie na złotym polu tarczy herbowej[1].

Flaga kaszubska wzięła się od kaszubskiego herbu – czarnego gryfa w koronie na złotym tle. Zgodnie z zasadami heraldyki, przekłada się to na czarno-złotą (żółtą) flagę z dwoma jednakowymi, poziomymi pasami, gdzie barwa godła daje barwę górnej połowie, a barwa pola – połowie dolnej (podobnie jak w przypadku flagi polskiej)[1].

Według innych źródeł, flaga Kaszub nawiązuje do flagi Cesarstwa Austrii i barw dynastii Habsburgów[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga kaszubska została wywieszona przy okazji zjazdu Kaszubów, który miał miejsce 18 sierpnia 1929 r. w Kartuzach[1].

We Współczesnej literaturze kaszubskiej 1945-1980 Jana Drzeżdżona opisane jest, że powieszono flagę z kaszubskim godłem podczas zjazdu, a następnie flagę narodową z dwoma pasami. Podana jest wzmianka, że Aleksander Majkowski posiadał już wcześniej taką flagę:

Jedyną taką chorągiew, symbol Kaszubów, posiadał do tej pory dr Majkowski; powiewała na jego willi na 3 Maja i inne większe uroczystości państwowe[3].

Jednak to w 1929 roku po raz pierwszy wywieszano flagę Kaszub na „szerszą skalę”[1]. Wywieszenie kaszubskiej flagi „wywołało natychmiastową reakcję ze strony władz lokalnych”:

Wicestarosta kartuski, p. Paźniewski, przysłał policjantów z rozkazem usunięcia tych chorągwi.

Żeby uniknąć starcia z kartuskimi władzami, obok flagi kaszubskiej wywieszono również flagę polską, co przyniosło pożądany efekt:

dzięki temu władze lokalne chwilowo dały nam spokój. Dzień zjazdu wyznaczono na niedzielę 18 sierpnia 1929 roku. Kartuzy przyjęły odświętną szatę, z domów powiewały chorągiewki kaszubskie obok polskich (…)[3].

Obecnie flaga używana jest podczas uroczystości i manifestacji przez kaszubskie stowarzyszenia, a także przez pojedynczych obywateli, którzy chcą zaznaczyć swoją przynależność do narodu kaszubskiego, umieszczając je np. nad drzwiami, na balkonach, a także (wersje miniaturowe) na samochodach i jachtach. Flaga jest również wywieszana w kaszubskich miejscowościach, na kaszubskie święta, lub stale (np. na placu Jakuba Wejhera w Wejherowie i placu Kaszubskim w Gdyni).

Święto[edytuj | edytuj kod]

Święto flagi kaszubskiej (kaszub. Swiãto Kaszëbsczi Fanë) przypada na 18 sierpnia, ze względu na datę pierwszego jej publicznego wystawienia w Kartuzach 18 sierpnia 1929 roku[4]. W tym dniu corocznie odbywają się uroczystości związane z propagowaniem kaszubskich symboli i regionu. Pierwsze obchody święta powstały z inicjatywy Kaszëbskô Jednota w 2012 roku[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Herb, godło i flaga narodowa Kaszubów | Kaszëbskô Jednota, kaszebsko.com [dostęp 2019-02-26].
  2. Barwy Polski a barwy Austrii
  3. a b Jan Drzeżdżon, Współczesna literatura kaszubska 1945-1980, Aneks, s. 215-218, 1986.
  4. a, 18 zélnika, Swiãto Kaszëbsczi Fanë – 18 sierpnia, Święto Kaszubskiej Flagi, kaszubszczyzna, 15 sierpnia 2016 [dostęp 2019-08-17] (pol.).
  5. Redakcja, Kartuzy. Obchody drugiego Święta Flagi Kaszubskiej [ZDJĘCIA], kartuzy.naszemiasto.pl, 18 sierpnia 2013 [dostęp 2019-08-17] (pol.).