Flaga Kostaryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Kostaryki
Flaga Kostaryki
Informacje
W użyciu

Cywilna flaga i bandera flaga oraz bandera cywilna

Proporcje

3:5[1]

Wprowadzona

29 września 1848

Projektant

Pacífica Fernández[1]

Warianty
Państwowa flaga Kostaryki
Państwowa flaga Kostaryki
W użyciu

Flaga oraz bandera państwowa i wojenna flaga oraz bandera państwowa i wojskowa

Wprowadzona

27 listopada 1906 (zmodyfikowana w 1998)

Projektant

Pacífica Fernández

Flaga Kostaryki – jeden z symboli państwowych Kostaryki.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Flaga składa się z pięciu poziomych pasów: niebieskiego, białego, czerwonego, białego i niebieskiego. Niebieskie i białe pasy zajmują po 1/6 flagi, natomiast pas czerwony jest grubszy i zajmuje 2/6. W wersji państwowej i wojskowej dodany jest herb. Zawiera on scenę ukazującą wulkany pomiędzy dwoma oceanami, na każdym żegluje po jednym statku. Nad wulkanami znajduje się siedem gwiazd[1].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Niebieskie i białe pasy nawiązują do starej flagi Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej. Kolory flagi nawiązują do flagi francuskiej, i mają reprezentować wartości rewolucji francuskiej – wolność, równość i braterstwo[2]. Ponadto każdy z kolorów ma własną symbolikę: niebieski oznacza niebo, cele do osiągnięcia, myślenie intelektualne, wytrwałość w dążeniu do celów, nieskończoność, wieczność i ideały duchowych i religijnych pragnień[2]. Biały symbolizuje jasne myślenie, szczęście, mądrość, moc i piękno nieba siłę napędową inicjatyw do poszukiwania nowych przedsięwzięć oraz pokój Kostaryki[2]. Czerwony pas na środku został dodany, by reprezentować „cywilizację stulecia”, słońce emitujące nad Kostaryką „pierwsze promienie jej prawdziwej niepodległości”[1], ciepło mieszkańców Kostaryki, ich miłość do życia, krew przelewaną za wolność i ich hojną postawę[2]. Siedem gwiazd nad wulkanami reprezentuje siedem prowincji republiki[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak inne państwa wewnątrz Zjednoczonych Prowincji, Kostaryka używała flagi złożonej z trzech poziomych pasów, niebieskiego, białego i niebieskiego z herbem pośrodku. Flaga ta była zainspirowana flagą Argentyny, pierwszego państwa, które uzyskało niepodległość od imperium hiszpańskiego[1]. Po odłączeniu się od Federacji Kostaryka dalej używała flagi mocno inspirowanej dawną flagą federalną, jednak wersja z lat 1840–1842 używała odwróconych barw pasów. 29 września 1848 za sugestią Pacífici Fernández Oreamuno, żony pierwszego prezydenta Kostaryki, przez inspiracje ideałami francuskiej rewolucji, została utworzona nowa flaga, używająca kolorów flagi francuskiej. Jest ona w użyciu do dziś, a do wersji używanej przez rząd dodany został herb[1].

Historyczne wersje flagi[a][edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Grafiki są jedynie poglądowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g flag of Costa Rica, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-09-30] (ang.).
  2. a b c d Culture | Embajada de Costa Rica en DC, Embajada de Costa Rica [dostęp 2022-08-20].