Flaga Krakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
Flaga Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
Informacje
W użyciu Flaga cywilna
Proporcje 5:8
Opis flagi Flaga złożona z dwóch jednakowych poziomych pasów: białego u góry, oraz niebieskiego na dole
Warianty
Chorągiew miasta
Chorągiew miasta

Flaga Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – jeden z symboli miejskich Krakowa w postaci flagi. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Krakowa[1] flaga i barwy miasta Krakowa mogą być umieszczane na budynkach i obiektach, a także w innych miejscach, dla podkreślenia podniosłego charakteru uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych lub miejskich, zaś prawo używania chorągwi miasta Krakowa przysługuje prezydentowi Krakowa i przewodniczącemu rady miasta.

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga została zaprojektowana jako prostokątny płat, którego stosunek szerokości do długości wynosi 5:8, podzielony na dwa poziome pasy o równej szerokości, z których górny jest biały a dolny błękitny.

Barwa biała symbolizuje czystość, a niebieska Wisłę, która przepływa przez miasto. Wywodzi się bezpośrednio od flagi Rzeczypospolitej Krakowskiej.

Chorągiew Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przedstawia na błękitnym płacie biały ukośny krzyż, z herbem miasta umieszczonym na skrzyżowaniu ramion krzyża. Stosunek szerokości do długości płata wynosi 5:8.

Święto Flagi Krakowa[edytuj | edytuj kod]

Magistrat Krakowski podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu Święta Flagi Krakowa
Wywieszona przez mieszkańców Flaga Krakowa

Rada Miasta Krakowa na posiedzeniu 31 maja 2017 roku[2] jednogłośnie przyjęła uchwałę o ustanowieniu nowego święta Flagi Miasta Krakowa. Jest ono obchodzone wraz ze Świętem Miasta Krakowa, które przypada 5 czerwca i upamiętnia lokację miasta. Ustanowienie święta ma na celu propagowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym miasta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]