Flaga Laosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Laosu
Flaga Laosu sprzed 1975

Flaga Laosu – prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, niebieski, czerwony. Środkowy niebieski pas jest dwa razy szerszy niż czerwony dolny i górny. Pośrodku flagi znajduje się białe koło.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Kolor czerwony symbolizuje krew rozlaną w walce o niepodległość, niebieski bogactwo kraju. Białe koło natomiast oznacza księżyc widziany nad rzeką Mekong oraz jedność kraju pod komunistycznym rządem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna flaga Laosu istnieje od 1975 roku, kiedy to 2 grudnia została zatwierdzona przez komunistyczne władze. Do tego czasu flaga Laosu była czerwona ze trójgłowym białym słoniem (oznaczającym boga Erevan) pośrodku. Powyżej słonia mieściło się dziewięć parasoli, a on sam stał na pięciopoziomowym piedestale. Biały słoń jest królewskim symbolem w Azji południowo-wschodniej. Trzy głowy oznaczały trzy królestwa (Wientian, Luangprabang i Xiengkhoung), z których później powstało Królestwo Laosu. Parasole to podobnie jak biały słoń również symbol królewski, a piedestał oznaczał ustawy, na których oparte zostało Królestwo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]