Flaga Manitoby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Manitoby
Flaga Manitoby
Informacje
W użyciu Flaga cywilna i państwowa flaga cywilna i urzędowa
Proporcje 1:2
Wprowadzona 12 maja 1966

Flaga Manitoby – jeden z symboli kanadyjskiej prowincji Manitoba, w użyciu jako flaga cywilna i urzędowa[1].

Flaga ma kształt czerwonego prostokąta. W kantonie znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, w części swobodnej – tarcza herbowa prowincji (w polu górnym krzyż świętego Jerzego, w polu dolnym zielonym bizon stojący na skale)[1][2]. Proporcje flagi wynoszą 1:2[1].

Flaga bazuje na brytyjskiej banderze cywilnej, tzw. czerwonym sztandarze (Red Ensign) i nawiązuje do kanadyjskiej flagi państwowej sprzed 1965 roku, od której odróżnia się jedynie tarczą herbową (na tej drugiej widniała tarcza herbu państwowego)[1]. Podobny wygląd ma flaga prowincji Ontario.

Flaga przyjęta została przez parlament Manitoby 11 maja 1965 roku[1]. Po raz pierwszy podniesiona została 12 maja 1966 roku, w 96. rocznicę przyjęcia ustawy Manitoba Act, ustanawiającej prowincję Manitoba. Motywacją do stworzenia flagi dla prowincji była trwająca w latach 60. ogólnokrajowa debata nad nową flagą państwową, która zaowocowała przyjęciem w lutym 1965 roku flagi z liściem klonowym. Rozważano rozpisanie konkursu na projekt flagi prowincjonalnej, jak i zapożyczenie dawnej flagi państwowej w niezmienionej formie – ostatecznie zadecydowano o przyjęciu tej ostatniej z podmienioną tarczą herbową[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Manitoba (Canada) (ang.). Flags of the World. [dostęp 2019-06-21].
  2. a b Flag of Manitoba (ang.). Britannica.com. [dostęp 2019-06-21].