Flaga Petersburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Petersburga

Flaga Petersburga (ros. Флаг Санкт-Петербурга) – oficjalny symbol miejski Petersburga, przyjęty w obecnej postaci 13 maja 2003 roku przez radę miasta.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Flaga Petersburga to prostokątny materiał w proporcjach (szerokość do długości) barwy czerwonej. Nawiązuje ona do herbu petersburskiego i jest właściwie kopią herbowego godła[1]. Na czerwonym tle umieszczono dwie skrzyżowane w skos srebrne kotwice. Ich końce zwrócone są na zewnątrz i ku górze. Między nimi znajduje się złote berło cesarskie, zwieńczone dwugłowym orłem, godłem państwowym znanym z herbu Federacji Rosyjskiej[1]. Lewa kotwica (z perspektywy widza) jest kotwicą rzeczną, prawa kotwicą morską[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt flagi Petersburga z 1991 r.

W czasach Imperium Rosyjskiego oraz Związku Radzieckiego Petersburg nie posiadał własnej oficjalnej flagi[3]. 13 maja 1865 r. rada miejska zdecydowała, że w mieście oraz na statkach handlowych afiliowanych w stolicy nad Newą, powinna zostać wprowadzona flaga koloru czerwonego z herbem miasta pośrodku[3]. Jednak ten zapis prawny pozostał martwy[3].

Projekt flagi Petersburga z lat 1991–1992

W czerwcu 1991 r. na fali przemian w kraju rada miejska rozpoczęła pracę nad nowym herbem i flagą. Zaproponowano by flaga Petersburga była kopią flagi Rosji ze złotym orłem o trzech głowach, na którego piersiach umieszczony miał zostać historyczny herb Petersburga, a w górnym rogu umieszczona miała zostać złota łódź – nawiązanie do morskiego znaczenia miasta w historii Rosji[4]. Projekt ten jako całkowicie ahistoryczny został odrzucony. Przez ponad rok nie udało się dojść do porozumienia. Kolejny z projektów zakładał użycie znów flagi rosyjskiej, tym razem bez orła, a znowu z umieszczoną w lewym górnym roku, złotą łodzią. Propozycja ta także nie znalazła uznania. W końcu 4 czerwca 1992 r. zaproponowano by flaga nawiązywała bezpośrednio do herbu miasta[4]. 8 czerwca 1992 r. flaga Petersburga w formie używanej obecnie została zaakceptowana[5]. 13 maja 2003 r. po wprowadzeniu drobnych poprawek użycie flagi zostało jeszcze raz potwierdzone przez petersburską radę miejską. Kontrowersyjne pomysły by zastąpić ją nowym projektem zostały odrzucone[1][6].

Użycie flagi petersburskiej reguluje uchwała rady miejskiej z dnia 13 maja 2003 r. (nr. 165-23, z późniejszymi poprawkami)[7]. Na jej podstawie miasto posiada wyłączne prawa autorskie do flagi[7]. Flaga musi być wywieszana w budynkach administracji miejskiej, zarówno władz legislacyjnych, jak i wykonawczych, a także w salach miejskich sądów[7]. Flaga miasta powinna zawsze być umieszczana po prawej stronie flagi rosyjskiej oraz nie może ona nigdy być mniejsza lub być zawieszona niżej od jakiejkolwiek innej flagi (z wyjątkiem flagi państwowej)[7]. Symbolika petersburskiej flagi jest taka sama jak w przypadku herbu Petersburga.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]