Flaga Południowej Afryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Południowej Afryki
Flaga Południowej Afryki
Informacje
W użyciu Flaga oraz bandera cywilna i państwowa Flaga i bandera cywilna oraz państwowa
Proporcje 2:3
Wprowadzona 27 kwietnia 1994
Opis flagi Flaga o dwóch pasach poziomych, górnym czerwonym i dolnym niebieskim. Na nich czarny trójkąt czeski obrzeżony złotą linią od strony swobodnej oraz leżąca zielona figura w kształcie litery Y o białym obrzeżeniu od strony swobodnej. Ramiona litery Y dochodzą do narożników flagi przy drzewcu oraz do skraju flagi w części swobodnej w połowie jej wysokości.
Warianty
 Bandera wojenna
Bandera wojenna Bandera wojenna
 Sztandar lotnictwa
Flaga wojenna Sztandar lotnictwa

Ostatnia flaga Południowej Afryki została ustanowiona 27 kwietnia 1994, po zakończeniu ery apartheidu. Z tego powodu flaga symbolizuje wszystkie kultury RPA.

Nowa flaga[edytuj | edytuj kod]

Według nieoficjalnego wytłumaczenia symboliki, centralne "Y" symbolizuje jedność kraju bez apartheidu.

Czerwony, biały i niebieski to kolory flagi Holandii i symbolizują białych osadników w RPA.

Czarny, zielony i złoty są kolorami afrykańskich ruchów oporu.

Flaga ta używana jest jako flaga państwowa i prywatna, a także bandera cywilna. Jest także umieszczona w kantonie nowej bandery wojennej, składającej się oprócz niej z zielonego krzyża równoramiennego na białym tle.

Symboliczne znaczenie flagi[edytuj | edytuj kod]

Kolory nie mają oficjalnego znaczenia[1], ale zielony, czarny i złoty przypisywany jest ANC (partii Nelsona Mandeli). Kolory biały, niebieski i czerwony pochodzą ze starej flagi.

Flaga nawiązuje do poprzednich barw, gdzie kolor czerwony symbolizował krew, niebieski – niebo, zielony – ląd, czarny – Murzynów, biały – Europejczyków, żółty – minerały.

Historia flagi RPA[edytuj | edytuj kod]

W okresie przemian ustrojowych zapoczątkowanych na początku lat 90. XX wieku, RPA została na nowo przyjęta do społeczności sportowej. Nie chciano jednak, by sportowcy południowoafrykańscy występowali pod starą, zhańbioną flagą. Zarówno na LIO w Barcelonie, oraz na ZIO w Lillehammer RPA występowała pod specjalnie zaprojektowanymi flagami południowoafrykańskiego komitetu olimpijskiego (SASCOC).

Obecna flaga została ustanowiona w dniu pierwszych wolnych wyborów w RPA – 27 kwietnia 1994. Powodem zmiany flagi była chęć podkreślenia politycznych zmian zachodzących w kraju.

Ogólnokrajowy konkurs ogłoszony wcześniej okazał się bezowocny, żadna ze zgłoszonych flag nie została zaakceptowana przez powołaną komisję. Przejściową flagę zaprojektował rzecznik prasowy rządu RPA Frederick Brownell, po czym jej wzór, który początkowo spotkał się z mieszanym przyjęciem, został następnie zaakceptowany i ostatecznie zatwierdzony w konstytucji RPA z 8 maja 1996. Do flagi RPA (obróconej o 90°) nawiązuje wprost herb Nelsona Mandeli nadany mu z okazji odznaczenia Królewskim Orderem Serafinów w 1997: w tarczy trójdzielnej w rosochę, czarno – czerwono – niebieskiej, zielony rosochacz, obramowany u góry złotem, u dołu srebrem.[2][3].

Poprzednia flaga[edytuj | edytuj kod]

Flagę – wówczas Związku Południowej Afryki – wprowadzono po długich dyskusjach 31 maja 1928. Nazwano ją Prinsevlag, co w języku Afrikaans oznacza "flaga książęca". Użyto flagi Burów o płatach pomarańczowym, białym i niebieskim, będącej przekształceniem flagi Holandii. W białym pasie umieszczono flagi Wielkiej Brytanii, Wolnego Państwa Oranii oraz Transwalu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje dotyczące flagi RPA, www.africangamesafari.com [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  2. Nelson Mandelas vapen
  3. The International Association of Amateur Heralds, amateurheralds.org [dostęp 2017-11-23].