Flaga Południowej Afryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Południowej Afryki
Flaga Południowej Afryki
Informacje
W użyciu Flaga oraz bandera cywilna i państwowa Flaga i bandera cywilna oraz państwowa
Proporcje 2:3
Wprowadzona 27 kwietnia 1994
Opis flagi Flaga o dwóch pasach poziomych, górnym czerwonym i dolnym niebieskim. Na nich czarny trójkąt czeski obrzeżony złotą linią od strony swobodnej oraz leżąca zielona figura w kształcie litery Y o białym obrzeżeniu od strony swobodnej. Ramiona litery Y dochodzą do narożników flagi przy drzewcu oraz do skraju flagi w części swobodnej w połowie jej wysokości.
Warianty
Bandera wojenna
Bandera wojenna Bandera wojenna
Sztandar lotnictwa
Flaga wojenna Sztandar lotnictwa

Ostatnia flaga Południowej Afryki została ustanowiona 27 kwietnia 1994, po zakończeniu ery apartheidu. Z tego powodu flaga symbolizuje wszystkie kultury RPA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednia flaga[edytuj | edytuj kod]

Flagę – wówczas Związku Południowej Afryki – wprowadzono po długich dyskusjach 31 maja 1928 roku. Nazwano ją Prinsevlag, co w języku Afrikaans oznacza „flaga książęca”. Użyto flagi Burów o płatach pomarańczowym, białym i niebieskim, będącej przekształceniem flagi Holandii. W białym pasie umieszczono flagi Wielkiej Brytanii, Wolnego Państwa Oranii oraz Transwalu[potrzebny przypis].

Nowa flaga[edytuj | edytuj kod]

W okresie przemian ustrojowych zapoczątkowanych na początku lat 90. XX wieku, RPA została na nowo przyjęta do społeczności sportowej. Nie chciano jednak, by sportowcy południowoafrykańscy występowali pod starą, zhańbioną flagą. Zarówno na LIO w Barcelonie, oraz na ZIO w Lillehammer RPA występowała pod specjalnie zaprojektowanymi flagami południowoafrykańskiego komitetu olimpijskiego (SASCOC)[potrzebny przypis].

Obecna flaga została ustanowiona w dniu pierwszych wolnych wyborów w RPA – 27 kwietnia 1994. Powodem zmiany flagi była chęć podkreślenia politycznych zmian zachodzących w kraju[potrzebny przypis].

Ogólnokrajowy konkurs ogłoszony wcześniej okazał się bezowocny, żadna ze zgłoszonych flag nie została zaakceptowana przez powołaną komisję. Przejściową flagę zaprojektował rzecznik prasowy rządu RPA Frederick Brownell, po czym jej wzór, który początkowo spotkał się z mieszanym przyjęciem, został następnie zaakceptowany i ostatecznie zatwierdzony w konstytucji RPA z 8 maja 1996. Do flagi RPA (obróconej o 90°) nawiązuje wprost herb Nelsona Mandeli nadany mu z okazji odznaczenia Królewskim Orderem Serafinów w 1997: w tarczy trójdzielnej w rosochę, czarno – czerwono – niebieskiej, zielony rosochacz, obramowany u góry złotem, u dołu srebrem.[1][2].

Flaga ta używana jest jako flaga państwowa i prywatna, a także bandera cywilna. Jest także umieszczona w kantonie nowej bandery wojennej, składającej się oprócz niej z zielonego krzyża równoramiennego na białym tle[potrzebny przypis].

Symboliczne znaczenie flagi[edytuj | edytuj kod]

Kolory nie mają oficjalnego znaczenia[3], ale zielony, czarny i złoty przypisywany jest ANC (partii Nelsona Mandeli). Kolory biały, niebieski i czerwony pochodzą ze starej flagi[potrzebny przypis].

Flaga nawiązuje do poprzednich barw, gdzie kolor czerwony symbolizował krew, niebieski – niebo, zielony – ląd, czarny – Murzynów, biały – Europejczyków, żółty – minerały[potrzebny przypis].

Według nieoficjalnego wytłumaczenia symboliki, centralne „Y” symbolizuje jedność kraju bez apartheidu[potrzebny przypis].

Czerwony, biały i niebieski to kolory flagi Holandii i symbolizują białych osadników w RPA[potrzebny przypis].

Czarny, zielony i złoty są kolorami afrykańskich ruchów oporu[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nelson Mandelas vapen
  2. The International Association of Amateur Heralds, amateurheralds.org [dostęp 2017-11-23].
  3. Informacje dotyczące flagi RPA, africangamesafari.com [dostęp 2017-11-23] (pol.).