Flaga Poznania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Miasta Poznania
Flaga Miasta Poznania
Informacje
W użyciu

Flaga cywilna

Proporcje

2:3

Wprowadzona

Uchwała Nr LVIII/415/II/97 Rady Miejskiej Poznania z dnia 27 maja 1997 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta

Opis flagi

herb miasta Poznania na białym tle

Flaga Poznania – jeden z symboli miejskich Poznania w postaci flagi ustanowiony uchwałą rady miejskiej nr LXXX/1202/V/2010 z 9 listopada 2010[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Flaga Poznania jest prostokątnym płatem materiału barwy białej z umieszczonym pośrodku herbem miasta. Herb Poznania przedstawia w błękitnym polu, białą blankowaną bramę miejską z trzema basztami. Nad najwyższą środkową (z oknem) znajduje się gotycka tarcza herbowa z orłem piastowskim. Na mniejszych bocznych wieżach znajdują się postacie świętych w białych szatach: Święty Piotr (z kluczem) po heraldycznej lewej i Święty Paweł z Tarsu (z mieczem) po heraldycznej prawej. W bramie znajdują się złote skrzyżowane klucze, nad którymi widnieje złoty krzyż równoramienny (grecki). Bocznie od niższych baszt widnieją złote gwiazdy i półksiężyce. Całość elementów herbu spięta jest złotą koroną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga wzorowana jest na sztandarze miasta znajdującym się w Urzędzie Miejskim. Wcześniejszy sztandar i flaga przedstawiały obramowany na złoto herb znajdujący się na błękitnym tle.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]