Przejdź do zawartości

Flaga Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Rosji
Триколор
(Trikołor)
Flaga Rosji
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

W użyciu od 1668 r.,
wprowadzona pierwotnie 28 kwietnia 1883 r.,
obecne uregulowania z 11 grudnia 1993 r.

Opis flagi

Trzy pasy poziome: biały, niebieski i czerwony.

Warianty
Flaga Rosji
W użyciu

Bandera wojenna Bandera wojenna

Flaga Rosji – jeden z symboli państwowych Federacji Rosyjskiej, w użyciu od 1668 roku jako flaga carska i nieco później rosyjski sztandar narodowy[1][2]. Jako oficjalna flaga państwowa była używana w kilku wariantach w latach 1883–1917. Ponownie została oficjalnie wprowadzona jako flaga Rosyjskiej FSRR w 1991 roku i po niewielkich zmianach w proporcjach oraz odcieniach kolorów z 1993 roku jest używana do dziś.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Najstarsza zachowana flaga cara rosyjskiego z 1693 roku. Zbiory Centralnego Muzeum Marynarki Wojennej w Petersburgu
Sztandar prezydenta Federacji Rosyjskiej z 1994 roku

Według legendy, flaga została wprowadzona podczas podróży cara Piotra Wielkiego do Holandii w 1699, gdzie car uczył się budowy okrętów. Rzekomo dla swej floty Piotr wziął za przykład właśnie flagę Holandii. Faktycznie biało-granatowo-czerwona flaga była wprowadzona przez cara Piotra Wielkiego w 1693 dla marynarki, ale od 1705 była używana jako flaga floty handlowej. W niemieckiej książce, wydanej w roku 1695, biało-granatowo-czerwona flaga ze złotym dwugłowym orłem określona została „Flagą cara moskiewskiego”. Prawdopodobne jest , że barwy tamtej flagi pochodzą od barw herbu Wielkiego Księstwa Moskiewskiego (ten sam herb ma Moskwa: biały – umaszczenie wierzchowca św. Jerzego, niebieski – barwa jego płaszcza, czerwony – barwa tarczy). Pierwszy rosyjski okręt Orioł (Orzeł), odbudowany przez ojca Piotra Wielkiego – cara Alekseja Michajlowicza Romanowa – w roku 1667 także miał flagę biało-granatowo-czerwonych kolorów.

W latach 1699–1883 biało-granatowo-czerwona flaga była używana jako flaga narodowa, nie miała jednak statusu oficjalnego. W roku 1858 przez cesarza Aleksandra II była wprowadzona czarno-żółto-biała flaga państwowa (kolorów herbu Imperium Rosyjskiego oraz dynastii Romanowów), która nie zyskała popularności – powszechnie używane były obie flagi.

Statut oficjalny jako Flaga Narodowa biało-granatowo-czerwony sztandar otrzymał 7 maja 1883 decyzją cara Aleksandra III. Biało-granatowo-czerwona flaga była zatwierdzona jako Oficjalna Flaga Rosji tuż przed koronacją Mikołaja II w 1896. W 1914, w celu wzmocnienia patriotyzmu (w tym samym roku rozpoczęła się I wojna światowa), dodano w kantonie godło rosyjskie. Taka flaga nigdy nie była oficjalnym sztandarem Rosji, lecz przeznaczona była dla używania jako prywatna flaga narodowa. Też nie zyskała popularności; ponadto trudno było zrozumieć, co oznacza określenie „prywatna flaga narodowa”.

Wtedy to czerwony kolor oznaczał imperialność, granatowy był kolorem Matki Boskiej, pod której opieką znajdowała się Rosja, biały natomiast to kolor wolności i niezależności.

W okresie ZSRR zerwano z historyczną flagą i wprowadzono nowy symbol, odwołujący się do ideologii komunistycznej i rewolucyjnej (flaga Rosyjskiej FSRR).

Tradycyjna trójkolorowa flaga przywrócona została 22 sierpnia 1991.

Flagi historyczne

[edytuj | edytuj kod]

Symbolika

[edytuj | edytuj kod]
Odręczny projekt flagi wykonany przez Piotra I

Obecnie najczęściej używa się następującego wyjaśnienia symboliki barw flagi Rosji:

Istnieje jeszcze jedno dopuszczalne traktowanie znaczeń kolorów flagi (tzw. wyjaśnienie „państwowe”), według niego barwy oznaczają jedność trzech braterskich wschodniosłowiańskich narodów: biały jest więc kolorem Białorusi, granatowy – Małorusi (Ukrainy), czerwony zaś Wielkorusi (Rosji)[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]