Flaga Rumunii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Rumunii
Flaga Rumunii
Informacje
W użyciu

Flaga cywilna i państwowa oraz bandera narodowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

27 grudnia 1989

Flaga Rumunii – prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy: niebieski, żółty i czerwony. Kolorystycznie jest identyczna, jak flaga Czadu, choć obydwie flagi nie są w żaden sposób ze sobą powiązane i mają różne pochodzenie.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy historycy[kto?] upatrują genezy kolorów w starożytnym Rzymie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Flaga rumuńska składająca się początkowo z trzech poziomych pasów, uległa przekształceniu po rewolucji w 1848 na wzór flagi francuskiej. Zachowała jednak swą kolorystykę, której naród rumuński jest wierny przez wieki. Jej wersja została przyjęta w 1867. Po przejęciu w kraju władzy przez komunistów, do flagi dodano herb Rumunii, na którym były ciągnik i kominy fabryki. W 1948 r. doszło do zmiany herbu kraju na las z górami, na które pada słońce, a wszystko otacza zboże. Do zmiany doszło również na fladze kraju. W 1965 r. do herbu i flagi dodano socjalistyczną gwiazdę. 27 grudnia 1989, po zamordowaniu rządzącego krajem Nicolae Ceaușescu, usunięto z flagi gwiazdę i herb kraju. Taka forma flagi Rumunii pozostaje do dziś.

Konstrukcja i wymiary[edytuj | edytuj kod]

Prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na trzy równe sobie pionowe pasy: niebieski, żółty, czerwony. Zwymiarowana flaga Rumunii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]