Flaga olimpijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga olimpijska
Flaga olimpijska
Informacje
W użyciu

Inne Zwykła i de jure wersja flagi igrzyska olimpijskie

Proporcje

2:3

Wprowadzona

1914

Flaga olimpijska – symbol igrzysk olimpijskich w formie prostokątnej flagi przedstawiającej na białym tle pięć złączonych pierścieni[1]. Symbol olimpijski zaprojektował inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej, baron Pierre de Coubertin w 1912 a flagę w 1913[2]. Wykonana została w zakładzie krawieckim „Bon Marche” w Paryżu.

Jej wymiary to: trzy metry długości i dwa metry szerokości. Emblemat pięciu pierścieni olimpijskich umieszczony jest centralnie, na białym polu bez obramowania. Kręgi są splecione ze sobą w dwóch szeregach (od lewej do prawej):

 • niebieski, czarny i czerwony na górze,
 • żółty i zielony na dole.

Pierwszy raz została wyeksponowana publicznie w amfiteatrze Uniwersytetu w Paryżu w 1914, podczas uroczystości z okazji 20-lecia podjęcia decyzji o wznowieniu igrzysk olimpijskich. W ramach tych uroczystości odbył się V Kongres Olimpijski, na którym oficjalnie zatwierdzono flagę olimpijską[3]. Inspiracją dla barona były V Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w 1912 w Sztokholmie, gdzie po raz pierwszy uczestniczyły reprezentacje państw z pięciu kontynentów.

Flaga olimpijska jest jednym z najważniejszych symboli olimpijskich. Wciągana jest na maszt na stadionie olimpijskim podczas ceremonii otwarcia i pozostaje tam przez całe igrzyska olimpijskie aż do ceremonii zamknięcia. Pierwszy sztandar wciągnięto na maszt podczas VII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 – pierwszy egzemplarz znajduje się obecnie w Muzeum Olimpijskim w Lozannie.

Okręgi w rzeczywistości symbolizują pięć kontynentów. Sześć barw (pięć powyższych plus biała) ma oznaczać kolory obecne w roku 1913 na wszystkich flagach państw świata, na przykład Grecji, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Włoch, Belgii i Węgier[4].

Kolory kół na fladze symbolizują różnorodność i jedność ludzi. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty[5]:

 • niebieski - Europę
 • czarny - Afrykę
 • żółty - Azję
 • czerwony - Amerykę
 • zielony - Australię i Oceanię

Pierre de Coubertin nawiązywał również do nowatorskiej flagi Brazylii i Australii, oraz starożytnych symboli Japonii i jemu współczesnych Chin[6].

Flaga olimpijska jest chroniona prawnie jako znak towarowy notoryjny (powszechnie znany). Oprócz tego 41 krajów (między innymi Polska) jest sygnatariuszami międzynarodowej konwencji, tak zwanego Traktatu z Nairobi, mówiącej o ochronie idei symbolizowanych przez flagę olimpijską i ściganiu nadużyć związanych z jej wykorzystywaniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Olympic rings. International Olympic Committee, 2023-03-09. [dostęp 2023-05-09]. (ang.).
 2. Citations de Pierre de Coubertin : recueil de citations = Quotes by Pierre de Coubertin: selected quotes [online], Le Centre d'Etudes Olympiques - Olympic World Library, s. 18 [dostęp 2023-05-09] (fr. • ang.).
 3. Maria Rotkiewicz: Symbole i maskotki olimpijskie. Warszawa: Polski Komitet Olimpijski, 2012, s. 13-18. ISBN 978-83-7585-190-8.
 4. International Olympic Committee – IOC / Olympic Games. Flags Of The World. [dostęp 2017-10-22].
 5. The Olympic Rings and Flag, [w:] The International Olympic Comittee and the Modern Olympic Games, 1950, s. 18.
 6. Katarzyna Deberny, Katarzyna Płoszaj, Wiesław Firek: Błyszczący sterowiec – Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie. Warszawa: Polski Komitet Olimpijski, 2016, s. 84-86. ISBN 978-83-942901-1-5.