Flaga olimpijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga olimpijska
Flaga olimpijska
Informacje
W użyciu Inne Zwykła i de jure wersja flagi igrzyska olimpijskie
Proporcje 2:3
Wprowadzona 1914
Opis flagi na białym tle pięć splecionych ze sobą kół jednakowej średnicy symbolizuje unię pięciu kontynentów oraz spotkanie sportowców z całego świata na igrzyskach olimpijskich

Flaga olimpijska – prostokątna flaga przedstawiająca na białym tle pięć złączonych kół. Według Karty Olimpijskiej pięć splecionych ze sobą kół jednakowej średnicy symbolizuje unię pięciu kontynentów oraz spotkanie sportowców z całego świata na igrzyskach olimpijskich[1].

Symbolika[edytuj]

Flaga olimpijska ma sześć kolorów – pięć kół w kolorach: niebieski, żółty, czarny, zielony, czerwony oraz szósty biały, który stanowi tło flagi. Kolory te symbolizują barwy znajdujące się na wszystkich flagach państwowych pięciu kontynentów, a nie kolory kontynentów, jak się powszechnie interpretuje. Flagę tę zaprojektował inicjator wskrzeszenia idei olimpijskiej, baron Pierre de Coubertin, na Kongresie Olimpijskim w Paryżu w 1914. Inspiracją dla barona były V Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w 1912 w Sztokholmie, gdzie po raz pierwszy uczestniczyły reprezentacje państw z pięciu kontynentów.

Flaga olimpijska jest jednym z najważniejszych symboli olimpijskich. Wciągana jest na maszt na stadionie olimpijskim podczas ceremonii otwarcia i pozostaje tam przez całe igrzyska olimpijskie aż do ceremonii zamknięcia. Pierwszy sztandar wciągnięto na maszt podczas VII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii w 1920 – pierwszy egzemplarz znajduje się obecnie w Muzeum Olimpijskim w Lozannie.

Według powszechnej, choć błędnej interpretacji kolorów kół na fladze, poszczególne barwy symbolizują:

niebieski Europę
żółty Azję
czarny Afrykę
zielony Australię
czerwony Amerykę

Okręgi w rzeczywistości symbolizują pięć kontynentów, a sześć barw (pięć powyższych plus biała) ma oznaczać kolory, które pojawiają się w niemalże wszystkich flagach państw świata.

Flaga olimpijska jest chroniona prawnie jako znak towarowy notoryjny (powszechnie znany). Oprócz tego 41 krajów (m.in. Polska) jest sygnatariuszami międzynarodowej konwencji, tzw. Traktatu z Nairobi, mówiącej o ochronie idei symbolizowanych przez flagę olimpijską i ściganiu nadużyć związanych z jej wykorzystywaniem.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]