Flanders Field American Cemetery and Memorial

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na cmentarz, pośrodku widoczna kaplica cmentarna

Flanders Field American Cemetery and Memorialamerykański cmentarz wojenny położony w belgijskiej miejscowości Waregem. Na cmentarzu jest pochowanych 411 żołnierzy amerykańskich, którzy polegli podczas I wojny światowej w trakcie trwania amerykańsko-francuskiej ofensywy w regionie Ypres-Lys. Wszyscy pochowani na cmentarzu żołnierze służyli w 91. Amerykańskiej Dywizji Piechoty.

Cmentarz jest administrowany przez Amerykańską Komisję Cmentarzy Wojennych (ang. American Battle Monuments Commission ABMC). Łączna jego powierzchnia wynosi ponad 24 000 m². Podobnie jak większość cmentarzy alianckich z I wojny światowej, ziemia oraz teren pod budowę zostały przygotowane przez rząd belgijski. Na środku cmentarza znajduje się czworokątna kaplica, wykonana z białego kamienia. W środku kaplicy zostały umieszczone imiona 43 amerykańskich żołnierzy, których tożsamość pozostała niezidentyfikowana.

Cmentarz jest otwarty codziennie w godzinach 9–17 z wyjątkiem 25 grudnia oraz 1 stycznia. ABMC nadzoruje kontrolę także nad dwoma innymi cmentarzami wojennymi na terenie Belgii: Amerykańskim Cmentarzem w Ardenach oraz Cmentarzem Wojennym w Henri-Chapelle (oba cmentarze pochodzą z II wojny światowej).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]