Flash (Barry Allen)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flash
Bartholomew Henry Allen
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Showcase vol. 1 #4 (październik 1956)

Twórca

Robert Kanigher
John Broome
Carmine Infantino

Dane biograficzne
Pochodzenie

amerykańska

Przynależność

Justice League

Rodzina

Iris West Allen (żona)
Tornado Twins

Inne informacje
Specjalność

policyjny laborant

Umiejętności

• nadludzka szybkość
podróżowanie w czasie
• aura ochronna podczas poruszania się z ogromna prędkością
• kontrola gęstości własnych cząsteczek

Barry Allen (pełne nazwisko Bartholomew Henry „Barry” Allen) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics. Jego twórcami byli scenarzyści Robert Kanigher i John Broome, oraz rysownik Carmine Infantino, pierwszy raz pojawił się w komiksie Showcase vol. 1 #4 (październik 1956[1][2]). Nazwisko Barry Allen było kombinacją nazwisk popularnych prezentera radiowego i telewizyjnego, Barry’ego Graya i komika Steve’a Allena[3]. Barry Allen jest jedną z wielu postaci komiksowych w publikacjach DC Comics, która posługuje się pseudonimem Flash. Przed nim posługiwał się nim Jay Garrick. To właśnie pojawienie się nowego wcielenia Flasha uznawane jest za początek Srebrnej Ery Komiksu (lata 50.-60. XX wieku[4]). Podobnym posunięciem było zastąpienie oryginalnego Green Lanterna (Alana Scotta) nowym – Halem Jordanem. Historia Flash of Two Worlds! z magazynu The Flash vol. 1 #123 (wrzesień 1961) z udziałem Jaya Garricka (Flasha Złotej Ery) i Barry’ego Allena (Flasha Srebrnej Ery), stała u podstaw koncepcji multiwersum DC Comics[2].

Jest jednym z najbardziej znanych członków Justice League of America (JLA). Po śmierci w crossoverze Crisis on Infinite Earths, na ponad 23 lata zniknął z kart komiksów, a jego miejsce zajął Wally West (dawny Kid Flash). Został przywrócony dopiero przez Granta Morrisona w historii Final Crisis i odtąd regularnie gości w magazynach DC.

Barry Allen poza komiksem pojawiał się również w różnych adaptacjach bazujących na komiksach z jego udziałem. W serialu telewizyjnym Flash i powiązanych z nim trzech filmach telewizyjnych z lat 90. XX wieku, w postać Barry’ego Allena/Flasha wcielił się aktor John Wesley Shipp. W lipcu 2013 stacja The CW ogłosiła powstanie nowego serialu o przygodach Barry’ego Allena/Flasha (będący spin-offem serialu Arrow[5]). Barry zadebiutował w ósmym odcinku (The Scientist) drugiego sezonu Arrow[5]. W jego rolę wcielił się aktor Grant Gustin[6]. Serial pojawił się z 2014. Filmowym odtwórca roli Barry’ego Allena w ramach DC Extended Universe został Ezra Miller[7]. Wystąpił w filmach Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości (2016), Legion Samobójców (2016) oraz Liga Sprawiedliwości (2017). Zapowiedziano także solowy film o Flashu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Henry’ego i Nory Allen. Kiedy Barry był w wieku zaledwie jedenastu lat, jego matka została zamordowana, a on został adoptowany przez Joego Westa. Ojciec został niesłusznie oskarżony i skazany za morderstwo. Barry rozpoczął studia kryminalistyczne. Po ich ukończeniu został on policyjnym laborantem w fikcyjnym mieście Central City, gdzie ma reputację osoby roztrzepanej i spóźnialskiej.

Pewnej nocy, gdy naukowiec Harrison Wells uruchomiał akcelerator, Barry przygotowywał się do wyjścia z pracy. Niespodziewanie piorun uderzył w niego oraz w szafę z chemikaliami i rozlał je po całym ciele Allena. Barry leżał 9 miesięcy w śpiączce w szpitalu i gdy zaczął umierać pomoc zaproponował Harrison Wells. Zabrał Allena do STAR LABS, gdzie zajęli się nim Cisco Ramon i dr. Caitlin Snow. Gdy Barry się wybudził, zorientowali się, że reakcja przyczyniła się do wykształcenia się u niego nadludzkiej szybkości (Speed Force). Dzięki temu został on samozwańczym stróżem prawa pod pseudonimem Flash[1][2]..

Barry walczy z osobami takimi jak on – metaludźmi. Jego pierwszym przeciwnikiem był Clyde Mardon znany jako Weather Wizard. W sezonie pierwszym Barry walczy z Reverse Flashem (Eobardem Thawnem), który jest również mordercą jego matki. Podszywający się pod Harrisona Wellsa Thawne stracił prędkość i potrzebował Barry’ego do powrotu do swoich czasów. Podczas ostatecznej walki Eddie Thawne (chłopak Iris i przodek Eobarda) strzela do siebie, aby uratować Allena i pozostałych członków ekipy Flasha.

Moce i umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Barry w wyniku wypadku w laboratorium zyskał zdolność poruszania się z nadludzką szybkością, nazywaną Mocą Szybkości (Speed Force), łamiącą prawa fizyki. Pozwala ona poruszać się z niemal prędkością światła, jak również sprawnie i szybko reagować[1]. Barry może też kontrolować własne cząsteczki, wprowadzając je w wibracje, dzięki czemu może przechodzić przez obiekty stałe, może podróżować w czasie oraz do innych wymiarów, tworzyć aurę, pozwalającą uniknąć obrażeń podczas poruszania się z ogromna szybkością[1].

Barry Allen i jego następcy wyposażeni są w pierścień, w którym przechowywany jest skurczony kostium. W ten sposób Barry mógł zawsze mieć przy sobie kostium, na wypadek gdyby był potrzebny jako Flash. Po wciśnięciu guzika kostium był wystrzeliwany z pierścienia i automatycznie robił się większy.

Wersje alternatywne[edytuj | edytuj kod]

 • W Batman: Mroczny Rycerz kontratakuje (The Dark Knight Strikes Again) autorstwa Franka Millera, pojawia się alternatywna wersja Barry’ego Allena/Flasha. W przyszłości, w której autorytarne rządy sprawują Lex Luthor i Brainiac, część superbohaterów została nim podporządkowana, gdyż złoczyńcy wzięli ich bliskich za zakładników (Barry musi wykonywać ich polecenia, gdyż jego ukochana Iris West znalazła się wśród nich). Luthor uczynił z Flasha tanie źródło prądu, które zasila większość wschodniego wybrzeża USA, poprzez jego nieustanny bieg w kole deptakowym, niczym chomik w klatce. W końcu zostaje uwolniony przez Catgirl (Carrie Kelly), pomocnicę Batmana i superbohatera o pseudonimie Atom. Carrie daje Barry’emu nowy czarny kostium, jednak w jego mniemaniu młodzież i tak nie odróżnia nic starego od klasycznego. Flash zostaje sojusznikiem Batmana.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Seriale i filmy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Legends of the Superheroes – reż. Chris Darley, Bill Carruthers (1979)
 • Flash (The Flash) – twórcy Danny Bilson i Paul De Meo (1990–1991)
  • The Flash (pilot) – reż. Robert Iscove (1990)
  • The Flash II – zemsta Prestigiditatora (The Flash II: Revenge of the Trickster) – reż. Danny Bilson (1991)
  • Flash III: Deadly Nightshade – reż. Danny Bilson (1991)
 • Justice League of America – reż. Félix Enríquez Alcalá, Lewis Teague (1997)
 • Arrowverse
  • Arrow – twórcy Greg Berlanti, Marc Guggenheim, i Andrew Kreisberg (od 2012)
  • Flash (The Flash) – twórca Kevin Williamson (od 2014)
  • Supergirl – twórcy Ali Adler, Greg Berlanti, Andrew Kreisberg (od 2016)
  • Legends of Tomorrow – twórcy Greg Berlanti, Marc Guggenheim, Phil Klemmer (2016–2017)

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Dougall Alastair: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 114-115. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.).
 2. a b c D.R. Hammontree: Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels. M. Keith Booker (red.). Wyd. 2. Santa Barbara: Greenwood, maj 2010, s. 218-220. ISBN 978-0-313-35746-6. (ang.).
 3. Mitchell Brown: Showcase #4 – The Silver Age Flash. Comics Talk. [dostęp 2013-11-08]. (ang.).
 4. Tom Bryant: Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels. M. Keith Booker (red.). Wyd. 2. Santa Barbara: Greenwood, maj 2010, s. 12-14. ISBN 978-0-313-35746-6. (ang.).
 5. a b Marcin Pietrzyk: "Flash" w końcu powstanie... tylko że jako serial. Filmweb, 31 lipca 2013. [dostęp 2013-11-08]. (pol.).
 6. Marcin Pietrzyk: Bohaterski Flash śpiewał w chórku "Glee". Filmweb, 14 września 2013. [dostęp 2013-11-08]. (pol.).
 7. Marcin Pietrzyk: Oto plany Warner Bros. i DC Comics do 2020 roku!!!. Filmweb, 15 października. [dostęp 2014-10-16]. (pol.).
 8. One Minute Mysteries! [online], Scooby-Doo and Guess Who? Wiki [dostęp 2020-05-11] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]