Flashforward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Flashforward, czasem znany jako flash-forward (wym. fleszforłard; ang. flashprzebłysk; forwardwprzód) czy prolepsis – technika narracyjna polegająca na przedstawieniu w filmie, serialu i innych mediach spodziewanych albo pewnych wydarzeń z przyszłości. Jest przeciwieństwem flashbacków, które ukazują przeszłość.

Technika ta jest stosowana dużo rzadziej niż wymienione flashbacki – ich podstawową „wadą” jest upewnienie odbiorcy co do losu danego bohatera (np. że nie zginie). Z drugiej strony, wprowadzanie flashforwardów jest z komercyjnego punktu widzenia rozsądne, jako środek przyciągający widza. Najsłynniejszym przykładem jest tu serial Zagubieni, który, od ostatniego odcinka trzeciego sezonu, regularnie przedstawia przyszłe losy poszczególnych postaci. Twórcy serialu często, za pomocą rozmaitych trików, dopiero po jakimś czasie „rozstrzygają”, czy dany przebłysk jest flashbackiem czy flashforwardem, jednocześnie starając się nie ujawniać za dużo.

Flashforward jest również głównym tematem książki oraz serialu o tym samym tytule (to już drugi po Zagubionych serial stacji ABC wykorzystujący ten motyw). Obie historie łączy tytułowa futurospekcja, w czasie której cała ludzkość traci na 2 minuty i 17 sekund przytomność i widzi wizję swojej przyszłości 29 kwietnia 2010 roku. W powieści, którą napisał kanadyjski pisarz science fiction, Robert J. Sawyer, przyczyną zdarzenia był Wielki Zderzacz Hadronów.