Fleet Command

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fleet Command
Producent Sonalysts Combat Simulations[1]
Wydawca Electronic Arts[2]
Data wydania PL: 20 sierpnia 1999[2]
Am.Płn.: 12 maja 1999[2]
Gatunek strategiczna gra czasu rzeczywistego[2]
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Jane's Fleet Command: Windows 95, Windows 98, Windows 2000 lub Windows XP

SCS-Fleet Command: Windows 98SE, Windows 2000 , Windows XP

Wymagania

Jane's Fleet Command: 200 MHz Pentium, 32 MB RAM, kompatybilność z DirectX 6.0, napęd CD-ROM 8x, karta wideo 2 MB PCI lub AGP .
SCS-Fleet Command: Zalecane: procesor 550 MHz, 128 MB RAM, napęd CD-ROM/DVD-ROM 8x, karta wideo 32 MB RAM zgodna z Direct 3D i karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c, rozdzielczość monitora co najmniej 800x600 przy 16 bitach, dysk twardy 1 GB, łącze Internet lub LAN niezbędne dla gry wieloosobowej.

Fleet Command (skrót: FC, poprzednia nazwa Jane's Fleet Command) – wydana w 1999 roku taktyczna gra komputerowa, symulująca operacje marynarki wojennej, stworzona przez Sonalysts Combat Simulations i wydana przez Electronic Arts[2]. Gra korzysta z bazy danych Jane's Information Group, które były znane w grze jako „Jane's Library”. Jane's Information Group pozwoliło EA na wykorzystanie nazwy „Jane” oraz logo „Jane's Combat Simulations”, aby gra mogła być sprzedawana pod tą nazwą, podobnie jak poprzednia, Jane's Fighters Anthology, także wydana przez Electronic Arts. Gra została wydana jeszcze w zestawie trzech gier „Naval Combat Pack” wraz z 688 (I) i F/A-18 Hornet.

Gra wykorzystywała renderowanie 3D przez D3D oraz 3dfxGlide, ale nie poprzez OpenGL lub programowy rendering. Fleet Command napisano przede wszystkim dla kart marki Voodoo wideo, które wykorzystywały Glide. Renderowanie D3D jest wolniejsze niż renderowanie 3dfxGlide tej samej mapy, nawet przy użyciu najnowszych kart wykorzystujących D3D. Gra napisana dla systemu Windows 98, jednak funkcjonowała (choć nieco mniej stabilnie) w systemie Windows 95. W systemie Windows XP gra miała poważne problemy z instalacją i stabilnością, aż do patchów 1.34 i 1.38.

Akademia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych miała tę grę w swoich pracowniach komputerowych i wykorzystywała ją do edukowania studentów w zakresie podejmowania decyzji na poziomie floty podczas swojego programu letnich seminariów[3].

Reedycja[edytuj | edytuj kod]

26 października 2006 Strategy First ponownie wydało Fleet Command jako SCS-Fleet Command, bez odniesień do marki „Jane”. Gra została wydana w ramach pakietu trzech gier o nazwie Naval Combat Pack (NCP), który obejmuje również 688 (I) Hunter / Killer i Sub Command, a także film wideo „A Century of Silent Service.” Zmiany w nowej wersji są następujące:

  • Usunięto wszystkie odniesienia do nazwy „Jane” zarówno w tekście jak i w grafice.
  • Zmodyfikowano bazę danych korzystając z dostępnych jawnie źródeł.
  • Zmieniono proces renderowania na kompatybilny z DirectX 9.0c i Windows XP.
  • Dokonano drobnych ulepszeń kodu w celu poprawy kompatybilności z Windows XP.

Ponowne wydanie jako SCS-FC do tej pory charakteryzowało się dużą niezawodnością i stabilnością. Grafika została wygładzona, ale wykorzystanie trybu wideo Direct3D zamiast 3dfx skutkowało ciemniejszym wyświetlaczem obrazu trójwymiarowego. Kompatybilność z 3dfx została zachowana, a niektórzy gracze zgłaszali, że uzyskali lepszą grafikę używając wrapper Glide.

Wersja Fleet Command z 2006 roku została również wydana na GameTap w dniu 20 marca 2008 roku.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jest realistycznym symulatorem wojskowym odwzorowującym realia współczesnych bitew powietrzno-morskich. Scenariusz określa jednostki, które gracz w nim posiada. Podobnie jak w innych tego typu grach, straty nie mogą być zastąpione, przez co konieczne jest rozsądne i przemyślane wykorzystanie dostępnych jednostek. Realizm odwzorowują dodatkowo takie środki, jak użycie autentycznej symboliki NTDS na dwuwymiarowej mapie taktycznej. Dodatkowo gra ukazuje trójwymiarowy obraz środowiska walki.

Istnieje możliwość wyboru jednego z trzech trybów rozgrywki. Pierwszy z nich, misje pojedyncze, zawierają pewne cele, które muszą zostać zrealizowane jeśli chcemy zakończyć daną misję z powodzeniem. Różnią się one poziomem trudności oznaczanym przez ilość gwiazdek - od jednej (najłatwiejsze) do czterech (najtrudniejsze). Drugi tryb to kampania złożona z czterech scenariuszy. Są to kolejne bitwy lub etapy wojny, które wymagają od gracza wypełnienia określonych zadań przed kontynuowaniem kampanii w następnej misji. Ostatni tryb gry to tryb gry wieloosobowej.

Dostępny w grze edytor misji jest prosty w obsłudze i stosunkowo rzadko spotykany w innych tego typu grach. Funkcja ta umożliwia graczom bezpośrednią ingerencję w grę i umożliwia stworzenie stosunkowo nieograniczonej ilości możliwych scenariuszy bojowych.

Usytuowanie gry[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry toczy się pod koniec lat 90. XX wieku. Gra skupia się wyłącznie na jednostkach i systemach z tego okresu. Gra odzwierciedla fakt, że siły zbrojne niektórych państw były bardziej zaawansowane od innych.

Realizm[edytuj | edytuj kod]

Gra jest głównie symulatorem marynarki wojennej. Obejmuje ona pełne spektrum nowoczesnych operacji morskich, w tym okrętów podwodnych, jednostek nawodnych, lotnictwa morskiego i walki elektronicznej. Gra uwzględnia również jednostki lądowe, jednak tylko jako statyczne obiekty. Chociaż gra koncentruje się głównie na siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych, zawiera również jednostki z innych krajów, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, Indii, Rosji i Chin. W zależności od scenariusza, siły pod dowództwem gracza mogą zawierać jednostki z kilku krajów (siły wielonarodowe) lub tylko z jednego.

Gra zawiera zarówno lotniskowce i bazy lądowe sił powietrznych. Jak w prawdziwym życiu tylko samoloty przystosowane do operowania z lotniskowców mogą z nich korzystać. Ponadto tylko te samoloty, które rzeczywiście operowały z danej klasy lotniskowców są uwzględnione na pokładach ich wirtualnych odpowiedników. Podobne kryteria są stosowane także do innych aspektów jak przenoszone uzbrojenie, prędkość, celność uzbrojenia, zasięg radarów, wykrywalność, czy przeżywalność wszystkich jednostek i broni w grze. Celowo zdecydowano się na nieuwzględnienie w grze broni jądrowej.

Dynamika i środowisko gry[edytuj | edytuj kod]

W grze dla pojedynczego gracza, gracz rozpoczyna się od wyboru pojedynczego scenariusza lub kampanii. Scenariusze kampanii są połączone. Jeśli gracz z powodzeniem zrealizuje scenariusz w kampanii, to przechodzi do kolejnego. Ograniczeniem gry jest dostępność tylko jednej kampanii w danym momencie. Oryginalna wersja gry zawiera tylko jedną kampanię, natomiast później kilka alternatywnych kampanii zostało zaprojektowanych przez graczy, którzy stworzyli mod Naval Warfare Project. Pojedyncze scenariusze nie są ze sobą powiązane w przeciwieństwie do scenariuszy kampanii, (choć mogą one być podobne ze względu na ustawienia obszar działań, uczestników zmagań, opis fikcyjnych bądź rzeczywistych starć itp.).

Podczas rozgrywania scenariusza, przedstawiony jest dwuwymiarowy ekran taktyczny, pokazujący również reprezentacja sensorów (radary, sonary, itp.) poszczególnych jednostek (których modele z kolei są pokazane w trójwymiarowym oknie). Jeśli gracz wybrał opcję EMCON (redukcji emisji radarowej), wszystkie aktywne (emitujące sygnały) czujniki jednostek gracza są wyłączone na początku scenariusza, obserwacja otoczenia dokonywana jest jedynie za pomocą czujników pasywnych. Takie podejście może utrudnić wykrycie jednostek gracza przez wroga, jednak podobnie utrudnia graczowi wykrycie obcych jednostek. Jeśli gracz posiada samoloty typu AWACS są one zwykle jednymi z pierwszych rozmieszczonych jednostek, umożliwiającymi pierwsze wykrycie sił wroga.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fleet Command - PC (ang.). IGN. [dostęp 2014-06-12].
  2. a b c d e Jane's Fleet Command (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-06-12].
  3. Sonalysts - Naval and Submarine Training Simulations (ang.). naval-technology.com. [dostęp 2014-06-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]