Fletnia Pana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fletnia Pana

Fletnia Pana (także syringa, syrynga, syrinks, gr. σῦριγξ syrinks, D. σύριγγος sýringos, łac. syrinx) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów wargowych oraz instrumentów dętych drewnianych. Nazwa instrumentu i jego powstanie wiąże się z mitem o hamadriadzie Syrinks.

Składa się z drewnianych piszczałek, ułożonych w jednym lub dwóch rzędach. Dźwięki z tego instrumentu wydobywa się, dmuchając w krawędzie otworów piszczałek. Według mitologii greckiej na fletni grywali: opiekun pasterzy i trzód, bóg Pan, oraz satyrowie. Obecnie instrument ten spotyka się w niektórych krajach Europy, w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Współcześnie najbardziej znanymi muzykami grającymi na fletni Pana są: rumuński artysta Gheorghe Zamfir oraz pochodzący z Polski Edward Simoni.

Piszczałki do syryngi były pierwotnie wykonywane z pustych łodyg trzciny (p. mit o Syrinks). Materiały stosowane do produkcji tego instrumentu obecnie to: bambus, drewno klonowe (klon jawor), drewno pochodzące z niektórych gatunków drzew owocowych – śliwa, grusza, czereśnia, a także szkło itp.

Kultura polska[edytuj | edytuj kod]

Badania archeologiczne pozwalają przypuszczać, że syringa była używana na terenach Polski w czasach kultury łużyckiej. Szczytowym okresem był renesans. Wówczas nazywano instrument multankami. Nazwa wywodzi się od wołoskiej krainy geograficznej Muntenia (staropol. Multany). Z czasem użycie instrumentu zanikło, jednakże ślad po nich pozostał w literaturze ludowej, zwłaszcza w kolędach domowych (Np. pasterze śpiewają, na multankach grają. Hej, kolęda, kolęda!). Obecnie pojawiają się artyści próbujący popularyzować ten instrument w muzyce polskiej (np. Kwartet Jorgi)[1]. W 2011 powstała pierwsza w kraju muzyczna sekcja gry na fletni Pana przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie, prowadzona przez rumuńskiego fletnistę z Mołdawii, Dumitru Harea[2]

Opera[edytuj | edytuj kod]

W operze Czarodziejski flet na fletni gra ptasznik Papageno[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fletnia Pana w Polsce. Fletnia Pana. [dostęp 2015-04-19].
  2. Oficjalna strona artysty Dumitru Harea. [dostęp 2015-04-19].
  3. Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), 2008, s. 1050-1056. ISBN 978-83-224-0901-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]