Flip i Flap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flip i Flap
Ilustracja
Stan Laurel (po lewej) i Oliver Hardy (po prawej)
Grany przez

Stana Laurela
i Olivera Hardy’ego

Flip i Flap, właśc, Laurel and Hardy (Stan i Ollie) – para bohaterów amerykańskich komedii z lat 1919–1951. Laurel i Hardy pojawili się w około 100 filmach krótko i pełnometrażowych, początkowo niemych, a od 1929 także dźwiękowych. Początkowo te same sceny wielokrotnie powtarzano dla różnych wersji językowych, np. francuskiej i niemieckiej. Aktorzy nie mówili w tych językach, korzystali z fonetycznego zapisu swoich kwestii.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Flip, grany przez Brytyjczyka Stana Laurela, był niewysoki i chudy, natomiast Flap, grany przez Amerykanina Olivera Hardy’ego – wysoki i gruby. Większość fabuły komedii z ich udziałem opierała się na gagach, w których niezdarny i roztargniony Stan sprowadzał na siebie i swojego energicznego, lecz niezbyt roztropnego kompana różnorakie kłopoty.

Filmy z udziałem Laurela i Hardy’ego stały się popularne na całym świecie[1]. W wielu językach powstały różne wersje ich imion[1]. W Polsce bohaterów nazywano „Flip i Flap”.

W Harlem w stanie Georgia, rodzinnej miejscowości Olivera Hardy’ego, istnieje muzeum poświęcone parze bohaterów: The Laurel and Hardy Museum. Podobna placówka – The Laurel and Hardy Museum – znajduje się w brytyjskim Ulverston, gdzie urodził się Stan Laurel. Ponadto w 2009 odsłonięto tam rzeźbę z postaciami obu aktorów[2]. Laurel ma także pomnik w miejscowości North Shields, w której mieszkał w latach 1897–1902.

Wybrane filmy[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba w Ulverston

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]