Flora Brovina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flora Brovina
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 września 1949
Srbica
Zawód, zajęcie pediatra, poetka, feministka, działaczka społeczna
Narodowość albańska
Partia Demokratyczna Partia Kosowa

Flora Brovina (ur. 30 września 1949 w Srbicy) – albańska poetka i feministka, działaczka społeczna, pediatra.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły podjęła studia medyczne w Prisztinie. Studia kontynuowała w Zagrzebiu, gdzie ukończyła specjalizację w zakresie pediatrii. Po powrocie do Kosowa pracowała jako dziennikarka w albańskojęzycznym piśmie Rilindja. Wkrótce jednak podjęła pracę w swoim zawodzie jako lekarz-pediatra na Oddziale Pediatrycznym szpitala w Prisztinie. Kiedy pogorszyła się sytuacja polityczna w Kosowie, w latach 90. Brovina podjęła się zbierania informacji o aktach przemocy, dokonywanych w Kosowie, zaczęła także organizować punkty opieki nad osieroconymi dziećmi. W 1992 zakładała Albańską Ligę Kobiet[1].

20 kwietnia 1999, w czasie wojny o Kosowo Brovina została porwana z domu przez 8 zamaskowanych mężczyzn i wywieziona w nieznanym kierunku. Kiedy oddziały NATO wkraczały do Kosowa była nadal przetrzymywana w Serbii. Działania na rzecz jej uwolnienia koordynował syn F. Broviny, apelując o pomoc do stowarzyszeń skupiających pisarzy. Brovina została umieszczona w więzieniu w Požarevacu, a 9 grudnia 1999 r. stanęła przed sądem oskarżona na mocy art. 136 KK o „działalność terrorystyczną[1]. Sąd skazał ją na 12 lat więzienia, ale wyrok ten został anulowany przez Sąd Najwyższy Serbii. Brovina spędziła 16 miesięcy w więzieniu, zanim została uwolniona z więzienia dzięki presji międzynarodowej wywieranej na władze Serbii.

Jako przedstawicielka Demokratycznej Partii Kosowa została wybrana w 2004 do parlamentu Kosowa, gdzie była członkinią Komisji Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej. Kieruje także Ligą Albańskich Kobiet Kosowa, działającą jako organizacja pozarządowa.

Flora Brovina jest autorką trzech tomików z poezją liryczną. Pierwszy tomik: Verma emrin tim (Nazwij mnie moim imieniem) został wydany w 1973 roku w Prisztinie[1]. Sześć lat później ukazał się zbiór: Bimë e zë (Roślina i głos). W drugim swoim tomiku autorka poświęciła więcej uwagi miejscu w społeczeństwie i roli, którą odgrywa kobieta jako matka i rodzicielka. Trzeci tomik Mat e çmat (Taśma do pomiaru) ukazał się w Prisztinie, w roku 1995. Uważany za najlepszy z jej dzieł jest także manifestacją feministycznych poglądów autorki.

W 1999 otrzymała przyznawaną przez szwedzki PEN Club nagrodę Tucholskiego. Jest także laureatką Nagrody Praw Człowieka przyznawanej przez Fundację Heinricha Bölla.

W 2001 roku jej wiersze ukazały się w Nowym Jorku, w tłumaczeniu Roberta Elsiego.

Tomiki poezji[edytuj | edytuj kod]

  • 1973: Verma emrin tim
  • 1979: Bimë e zë
  • 1988: Luleborë
  • 1995: Mat e çmat
  • 1999: Thirrje e Kosovë

Tłumaczenia polskie[edytuj | edytuj kod]

  • Nazwałbyś mnie motylem, Kobiecie, Jak kwiat mnie chronisz, [w:] Nie jest za późno na miłość. Antologia poezji albańskiej XX wieku, przeł. M. Saneja, Sejny 2005.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kosovo’s first lady. = 2018-11-18, theguardian.com, 15 listopada 2001 (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]