Florian (męczennik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Florian z Lauriacum
męczennik
Ilustracja
XVIII-wieczne przedstawienie świętego
Data i miejsce urodzenia ok. 250
daw. Ceti
(obecnie Zeiselmauer, Dolna Austria)
Data i miejsce śmierci 4 maja 304
rz. Enns w Lauriacum (Lorch)
Czczony przez kościoły chrześcijańskie
Wspomnienie 4 maja
Atrybuty strój rzymskiego oficera, naczynie z wodą do gaszenia ognia
Patron Królestwa Polskiego, strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, oraz Górnej Austrii, Linz, Chorzowa i Żnina
Figura św. Floriana w Wambierzycach
Figura świętego przy remizie OSP w Nowym Waliszowie
Figura świętego w Dusznikach-Zdroju

Święty Florian (ur. 2. połowa III wieku w Ceti, zm. 304) – święty i męczennik chrześcijański.

Życie[edytuj | edytuj kod]

"Męczeństwo św. Floriana" z 1750 roku autorstwa Szymona Czechowicza

Urodził się ok. 250 roku w Ceti (obecnie Zeiselmauer). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiegoDioklecjana (284-305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch).

Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich według reguły św. Augustyna. W roku 1184 biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody[1].

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Na krakowskim Kleparzu stoi kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupa krakowskiego Gedki – w miejscu, gdzie według legendy zatrzymały się konie wiozące relikwie świętego na Wawel. Konie tak długo nie chciały ruszyć z miejsca, aż zdecydowano o wybudowaniu świątyni. Kult św. Floriana rozprzestrzenił się zwłaszcza od czasu pożaru Kleparza, kiedy kościół jako jedyny z tamtejszych budynków cudownie ocalał[2]. Obecnie relikwie Świętego Floriana znajdują się na Wawelu, w bazylice św. Floriana w Krakowie i w Chorzowie. 4 maja 2004 roku relikwie trafiły do bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie[3]. 29 listopada 2008 roku uroczyście wprowadzono relikwie do kościoła św. Floriana w Chodzieży, w grudniu 2013 roku do sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach, od 9 listopada 2014 roku są w Kolbuszowej i od 2 maja 2015 r. w Dobrzechowie. 4 czerwca 2021 r. do kościoła parafialnego w Kuczynie w województwie podlaskim zostały wprowadzone jego relikwie[4].

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Święty Florian został w 1436 r. przez biskupa krakowskiego kard. Zbigniewa Oleśnickiego ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego[5].

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników[6], kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jest również patronem Górnej Austrii obok św. Leopolda oraz miasta Linz, gdzie rozwinięty jest przemysł hutniczy.

19 października 1993 r. Kongregacja do spraw kultu Bożego przy stolicy Apostolskiej nadała miastu Chorzów patrona św. Floriana, gdzie otaczany jest szczególnym kultem.

2 kwietnia 2009 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadała miastu Żnin jako patrona św. Floriana[7].

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

Atrybutem Floriana jest m.in. skopiec wody

W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Czasami jako książę. Bywa, że w ręku trzyma chorągiew.

Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 maja. W polskim Kościele ma rangę wspomnienia obowiązkowego, a w Krakowie, którego św. Florian jest patronem, święta.

Krzyż św. Floriana[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Świątynie pod wezwaniem św. Floriana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. International Firefighters' Day. - Międzynarodowy Dzień Strażaka w „Wydarzeniach z Liverpool” [2010-05-04] (ang.)
  2. Internetowa Liturgia Godzin
  3. Relikwie Św. Floriana, Diecezja Warszawsko-Praska, 1083 [dostęp 2019-03-13] (pol.).
  4. Grzegorz Kulesza (oprac.), Wprowadzenie relikwii Św. Floriana do kościoła parafialnego w Kuczynie [foto], Rafał Roszkowski, Sławomir Bryc, www.wysokomazowiecki24.pl [dostęp 2021-06-08] (pol.).
  5. Ks. Arkadiusz Nocoń: Dzieje ustanowienia św. Jacka Głównym Patronem Polski. Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 2007, t. 40, z. 1, s. 97–113.. [dostęp 2013-03-22].
  6. Dzień Koksownika. Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność", Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. [dostęp 2015-12-02].
  7. Żnin: Św. Florian patronem, Serwis Samorządowy PAP [dostęp 2020-05-07] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]