Flyboard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flyboard w użyciu

Flyboard – urządzenie służące do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych. Na urządzeniu można wykonywać różnorodne akrobacje w wodzie i w powietrzu (wznoszenie się nawet na 18 metrów ponad poziom wody, poruszanie się z dużą prędkością pod jej powierzchnią.

Flyboard został wynaleziony przez mistrza świata w pływaniu na skuterach wodnych i założyciela przedsiębiorstwa Zapata Racing, Franky’ego Zapatę w 2011 roku.

Technologia[edytuj]

Siłą napędową każdego Flyboarda jest skuter wodny o mocy co najmniej 100-150 koni mechanicznych. Swoboda ruchu na urządzeniu jest ograniczona długością węża (zazwyczaj około 18-23 metrów). Moc turbiny skutera jest wykorzystywana do wytworzenia dwóch strumieni wody pod ciśnieniem, które unoszą urządzenie nad powierzchnię wody i pozwalają na kontrolę toru lotu. Początkowo standardowo stosowany był również dodatkowy mechanizm kontroli toru lotu w postaci ręcznych stabilizatorów[1].

Rozwój technologii[edytuj]

Akrobacje na flyboardach w czasie mistrzostw świata w windsurfingu na Stadionie Narodowym w Warszawie, 2014

(2015) Flyboard Pro Series[2] - druga, najnowsza generacja urządzenia ważąca 7 kg.

(2013) Flyboard Legend[potrzebny przypis] - udoskonalona wersja urządzenia pierwszej generacji. Dzięki udoskonaleniom technicznym możliwe było uzyskanie większej kontroli nad lotem oraz rezygnacja ze stabilizatorów ręcznych.

(2012) Flyboard Legend[3] - pierwsza generacja urządzenia ważąca blisko 14 kg. Do wprowadzenia kolejnej wersji urządzenia stosowana ze stabilizatorami ręcznymi oferującymi dwa dodatkowe strumienie wody pomagające w zachowaniu kontroli na kierunkiem lotu.

Zawody[edytuj]

Pierwsze mistrzostwa świata we flyboardzie zostały zorganizowane w 2012 roku w stolicy KataruDosze. Wzięło w nich udział 50 zawodników z 18 krajów, w tym także z Polski. Zawody polegały na wykonywaniu jak najbardziej efektownych akrobacji. Zwycięzcą okazał się Francuz Stéphane Prayas[4]. W Polsce także odbywały się pokazy flyboard, między innymi na Mazurach, czy na Malcie w Poznaniu. W lipcu 2012 do Polski przyjechał wynalazca flyboardu, Franky Zapata i zaprezentował swoje urządzenie na Jeziorze Domaniowskim niedaleko Radomia

Zawody w Polsce[edytuj]

Robert Jaszczołd, Mistrz Polski 2014

Pierwsze zawody zorganizowane przez Polski Związek Hydro-odrzutowy[potrzebny przypis] odbyły się w 2014 roku w Dębnie (Hydro - Odrzutowe Mistrzostwa Polski Dębno Water Show 2014)[5]. W historycznych, pierwszych zawodach wystartowało 9 zawodników. Zawodnicy w fazie grupowej mieli dwa przeloty. Lepszy wynik decydował o pozycji w grupie. Z każdej grupy do finału awansowało dwóch zawodników.

Zawodnicy latali na urządzeniach Zapata Racing Flyboard model 2013 i 2014[potrzebny przypis]. Ponadto odbył się pokaz hoverboarda, nowego hydro-odrzutowego gadżetu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Co to jest Flyboard? (pol.). Marina Domaniowska. [dostęp 2013-07-17].
  2. Flyboard Pro Series - Zapata Racing, „Zapata Racing”, Zapata Racing [dostęp 2016-02-09] (ang.).
  3. Flyboard - Zapata Racing, „Zapata Racing”, Zapata Racing [dostęp 2016-02-09] (ang.).
  4. Total Success for the fist Flyboard® World Cup (ang.). Zapata Racing. [dostęp 2013-07-17].
  5. Mistrzostwa Polski we Flyboardzie. [dostęp 2015-01-29].