Flyboard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flyboard w użyciu

Flyboard – urządzenie służące do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych, pozwalające na unoszenie się na wysokości do 15 metrów, dzięki wytwarzanemu pod wysokim ciśnieniem strumieniowi wody. Flyboard został wynaleziony przez mistrza świata w pływaniu na skuterach wodnych i założyciela przedsiębiorstwa Zapata Racing, Franky’ego Zapatę w 2011 roku.

Nazwa flyboard jest też używana jako ogólne określenie dyscypliny sportu wodnego uprawianego przy użyciu tego urządzenia[1][2].

Flyboarding w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Akrobacje na flyboardach w czasie mistrzostw świata w windsurfingu na Stadionie Narodowym w Warszawie, 2014

W Polsce szkoły flyboardingu znajdują się we wszystkich większych aglomeracjach miejskich. Sezon trwa od maja do końca września. Największe w Polsce centrum flyboardingu[3] oferuje loty w Warszawie, Sopocie, Olsztynie, Mikołajkach, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Bydgoszczy.

Technologia[edytuj | edytuj kod]

Do zasilania deski niezbędny jest skuter wodny, z którym jest ona połączona. Turbina skutera ma moc minimalną 100 koni mechanicznych. Woda tłoczona jest przez 18-metrowy wąż, a następnie wyrzucana z dużą siłą, powodując uniesienie osoby. Dodatkowo dysze pomocnicze trzymane w dłoniach pomagają w stabilizacji lotu[1].

Zawody[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze mistrzostwa świata we flyboardzie zostały zorganizowane w 2012 roku w stolicy KataruDosze. Wzięło w nich udział 50 zawodników z 18 krajów, w tym także z Polski. Zawody polegały na wykonywaniu jak najbardziej efektownych akrobacji. Zwycięzcą okazał się Francuz Stéphane Prayas[4][2]. W Polsce także odbywały się pokazy flyboard, między innymi na Mazurach, czy na Malcie w Poznaniu. W lipcu 2012 do Polski przyjechał wynalazca flyboardu, Franky Zapata i zaprezentował swoje urządzenie na Jeziorze Domaniowskim niedaleko Radomia

Zawody w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Robert Jaszczołd, Mistrz Polski 2014

Pierwsze zawody zorganizowane przez Polski Związek Hydro-odrzutowy odbyły się w 2014 roku w Dębnie (Hydro - Odrzutowe Mistrzostwa Polski Dębno Water Show 2014)[5]. W historycznych, pierwszych zawodach wystartowało 9 zawodników. Zawodnicy w fazie grupowej mieli dwa przeloty. Lepszy wynik decydował o pozycji w grupie. Z każdej grupy do finału awansowało dwóch zawodników.

Zawodnicy latali na urządzeniach Zapata Racing Flyboard model 2013 i 2014[potrzebne źródło]. Ponadto odbył się pokaz hoverboarda, nowego hydro-odrzutowego gadżetu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b Co to jest Flyboard?. Marina Domaniowska. [dostęp 2013-07-17].
  2. a b Flyboard, czyli latanie na słupie wody. Interia, 03-02-2013. [dostęp 2013-07-17].
  3. Flyboard Polska.
  4. Total Success for the fist Flyboard® World Cup (ang.). Zapata Racing. [dostęp 2013-07-17].
  5. Mistrzostwa Polski we Flyboardzie. [dostęp 2015-01-29].