Przejdź do zawartości

Folowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Folusznicy przy pracy, fot. 1915

Folowanie, folowanie, spilśnianie – wstępna obróbka tkanin i dzianin wełnianych oraz mieszanych zawierających wełnę. Proces ten ma na celu częściowe spilśnianie i zagęszczenie struktury włókna, wykorzystywanego do produkcji sukna oraz tkanin płaszczowych.

Proces folowania wykonywany jest w spilśniarkach (dawniej nazywane foluszami). Tkanina w stanie wilgotnym i w formie pasma jest poddawana zgniataniu. Proces ten jest wykonywany za pomocą rolek prowadzących i naprowadzających oraz cylindrów wykonanych z drewna (część zgniatająca). Zgniatanie przebiega w obu kierunkach, na szerokość i na długość.

W obróbce folowania wyróżnia się cztery rodzaje:

  • folowanie alkaliczne – polega na dodaniu do zwilżania tkanin roztworu mydła i sody o odczynie pH 9- 10. Tego typu folowanie wykonuje się w pralnicach zaopatrzonych w urządzenia zgniatające.
  • folowanie kwaśne – polega na użyciu roztworów kwasów organicznych lub też kwasu siarkowego o odczynie pH 2-3. Ten rodzaj folowania jest stosowany podczas procesu produkcji filców.
  • folowanie obojętne – polega na zastosowaniu roztworów syntetycznych, środków piorących o pH około 7. Ten sposób wykorzystywany jest w przypadku uzyskiwania wełny o małym czynniku spilśnienia tej wełny. Celem tego procesu jest tylko poprawa łączenia tkanin, głównie mieszankowych.
  • folowanie rozpuszczalnikowe – z zastosowaniem czterochlorku etylenu jest wykonywane w maszynach bębnowych. Stosowany on jest głównie w procesie wykańczania wyrobów z dzianin wełnianych.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]