Fondue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fondue
Widelec do fondue

Fondue (z fr. fondre – „roztapiać się”) – potrawa przygotowana z gorącego sera i białego wina. Pochodzi z kuchni szwajcarskiej, ale bardzo popularna we Francji i Włoszech.

Fondue dawniej rozpowszechniona było głównie wśród górali szwajcarskich jako sposób na wykorzystanie suchego sera zimą. Niewielkim nakładem praktycznie w każdych warunkach można było przyrządzić danie smaczne i pożywne.

Jada się je zazwyczaj w większym gronie, bezpośrednio z garnka (zwanego caquelon), zanurzając w masie nabite na widelec pieczywo albo warzywa. Zależnie od regionu istnieją różne przepisy dotyczące przypraw i dodatków. Podstawowymi składnikami są zawsze sery, co najmniej w dwóch gatunkach – najczęściej ementaler, gruyère, appenzeller, białe wytrawne wino i kieliszek kirszu. Dodatek niewielkiej ilości mąki ziemniaczanej ułatwia zemulgowanie serowo-winnej masy i zapobiega jej rozwarstwieniu (zwarzeniu). Typowymi przyprawami do fondue są: pieprz biały, gałka muszkatołowa i czosnek.

Inne rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Przyrządza się je także jako mięsne (fondue bourguignonne, Szwajcaria), w którym masa serowa zastępowana jest gorącym olejem, a pieczywo na widelcach – wołowiną, oraz fondue czekoladowe, gdzie np. owoce zostają zanurzone w kąpieli czekoladowej. Wykształciła się również swoista „etykieta” jadania tej potrawy.