Fontanna Karuzela Małżeńska w Norymberdze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fontanna Karuzela Małżeńska
Ehekarussell, Hans Sachs-Brunnen, Ehebrunnen
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Bawaria

Miejscowość

Norymberga

Typ obiektu

fontanna

Projektant

Jürgen Weber

Data odsłonięcia

1984

Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Fontanna Karuzela Małżeńska”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole znajduje się punkt z opisem „Fontanna Karuzela Małżeńska”
Ziemia49°27′01,99″N 11°04′15,43″E/49,450553 11,070953

Fontanna Karuzela Małżeńska, właściwie: „fontanna Hansa Sachsa” (niem. Ehekarussell, Hans Sachs-Brunnen, także: Ehebrunnen) – fontanna zlokalizowana na Ludwigsplatz, w centrum Norymbergi, w kraju związkowym Bawaria w Niemczech[1].

Zaprojektowana przez rzeźbiarza Jürgena Webera i wzniesiona na Ludwigsplatz w 1984. Jest obecnie uważana za największą fontannę figuralną XX wieku w Europie[2]. Autor inspirował się XVI-wiecznym poematem Hansa Sachsa – „Słodko-gorzkie życie małżeńskie” (niem. Das bittersüße ehlich Leben).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fontanna została zaprojektowana na zlecenie miasta Norymbergi i wykonana w latach 1977–1981. Ze względu na ekspresywne przedstawienie figur fontanny, była przez część społeczeństwa i prasę uznana za zbyt wulgarną. Także z powodu znacznego przekroczenia budżetu rodziła kontrowersje[3]. Ponownie kontrowersje wokół artysty oskarżanego o „pseudobarokowy sensualizm” wybuchły w 1988 roku, wraz z ustawieniem przez Jürgena Webera w przestrzeni miejskiej Norymbergi fontanny: „Statek głupców” (niem. Narrenschiffbrunnen)[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wokół tańczącego na cokole w kształcie kolby kukurydzy, ustawionym pomiędzy skaczącym kozłem i nimfą, mistrza śpiewaczego z Norymbergi Hansa Sachsa, ukazuje postacie uczestniczące w sześciu scenach, wykonanych w ten sposób, jakby były umieszczone w gondolach karuzeli. Sceny obrazują emocje towarzyszące życiu małżeńskiemu, od pierwszego zauroczenia, przez konflikt małżeński, aż do śmierci, jednakże nie są ułożone chronologicznie. Kolejne sceny ukazują wzloty i upadki życia małżeńskiego[5]. Karuzela małżeńska to kompozycja pomalowanych, częściowo złoconych figur z brązu. Hans Sachs, który był również mistrzem szewskim, urodzony w Norymberdze w 1494, napisał w swoim życiu ponad 6000 wierszy i piosenek. Wiersz „Słodko-gorzkie życie małżeńskie” napisany dla żony, służył jako swoisty szablon przy projektowaniu karuzeli, a jego treść wykuta jest na leżącym przy fontannie sercu. Marmurowe serce z krzewem róży umiejscowione jest po zachodniej stronie założenia pomnikowego. Wykonane zostało z portugalskiego marmuru, w kolorze zielonym i różowym. Barokowa obudowa basenu wykonana jest z biało-szarego marmuru, a części podstawy wykonano z kolorowego marmuru[2]. Fontanna jest obecnie uważana za jedno z najważniejszych współczesnych dzieł sztuki w mieście i jako atrakcja turystyczna[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kontrowersyjne, oburzające, brzydkie? Gdzie można zobaczyć najdziwaczniejsze rzeźby świata, gazeta.pl [dostęp 2019-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-02-03] (pol.).
  2. a b Ehekarussell, „Tourismus Nürnberg”, 17 listopada 2017 [dostęp 2018-11-18] (niem.).
  3. Was Betrachtern zum „Ehekarussell“ einfällt, www.nordbayern.de [dostęp 2019-01-15] (niem.).
  4. Stadtbummel durch Nürnbergs historische Altstadt, TraumWanderungen [dostęp 2019-01-25] (niem.).
  5. Das Nürnberger Ehekarussell, www.123schmitt.de [dostęp 2019-01-25].
  6. Das schöne Detail ... :: Brunnen und Wasserspiele/in Deutschland/Nürnberg :: Ehekarussell, www.brunnenturmfigur.de [dostęp 2019-01-15].