Fontanna Orła Białego w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fontanna Orła Białego przed Pałacem pod Globusem

Fontanna Orła Białego w Szczecinie – znajduje się na pl. Orła Białego. Projekt najstarszej zachowanej barokowej fontanny wykonał berliński architekt Johann Fryderyk Grael, zaś w latach 1729–1732 został zrealizowany przez rzeźbiarza Johanna Konrada Kocha oraz kamieniarza Angerera.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uruchomiona 15 sierpnia 1732 r. fontanna stanowiła jednocześnie pierwszy fragment wodociągu szczecińskiego. W roku 1866 została przeniesiona na obecne miejsce (pierwotnie znajdowała się przy kamienicach nr 18 – 19 od strony ulicy Koński Kierat). W czasie II wojny światowej zasypano fontannę żwirem i piaskiem aby uchronić fontannę od zniszczenia. Fontana przysypana żwirem i piaskiem w formie kopca przetrwała II wojnę światową. Remont kapitalny fontanny przeprowadzono w latach 1990–1992 i ponownie w latach 2005–2006.

Zwięczenie Fontanny Orła Białego

Forma[edytuj | edytuj kod]

Barokowa fontanna została wykonana w piaskowcu. W dolnej części znajduje się misa w kształcie czterolistnej koniczyny, ze żłobionymi ścianami zewnętrznymi. Główna część fontanny, znajdująca się pośrodku misy, ma kształt czworobocznego trzonu. Na każdym z boków widoczne są półokrągłe nisze z maszkaronami (w części górnej) i przytwierdzonymi u ich dołu misami w kształcie konchy. Narożniki trzonu wzmocnione są postumentami (u dołu), a u góry – misami (również w kształcie muszli). Na szczycie fontanny znajduje się misa ze stosem kamieni, na której spoczywa rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]