Fontanna Pauckscha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fontanna Pauckscha
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Gorzów Wielkopolski
Miejsce Stary Rynek obok Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Typ pomnika brąz
Projektant Cuno von Uechtritz-Steinkirch
Fundator Hermann Paucksch
Data budowy 1896–1897
Data odsłonięcia 20 czerwca 1897
Ważniejsze przebudowy 2 lipca 1997 – miejsce Prządek zajęła figura kobiety niosącej na ramionach koromysło, na którego łańcuchach zawieszone są wiadra i u stóp której siedzą dzieci
22 czerwca 2011 – ponowne uruchomienie fontanny po gruntownym remoncie postumentu i niecki, w której stała fontanna
Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna Gorzowa Wielkopolskiego
Fontanna Pauckscha
Fontanna Pauckscha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fontanna Pauckscha
Fontanna Pauckscha
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Fontanna Pauckscha
Fontanna Pauckscha
Ziemia52°43′52,032″N 15°14′25,429″E/52,731120 15,240397

Fontanna Pauckschafontanna w Gorzowie Wielkopolskim.

W 1896 roku gorzowski przedsiębiorca Hermann Paucksch (właściciel firmy: Maschinenbauanstalt und Dampfkesselfabrik H. Paucksch AG) ufundował nazwaną jego imieniem fontannę uruchomioną w 1897 roku. Rzeźbiarz Cuno von Uechtritz-Steinkirch stworzył w basenie smukły kamienny słup, na którym umieścił brązową figurę silnej kobiety. Nosiwoda, zwana potocznie Bamberką[1], niesie na ramionach koromysło, na którego łańcuchach zawieszone są wiadra. Postać symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzą trzy figury dzieci, które symbolizują ówczesne podstawy gospodarki miasta. Chłopiec z młotem i kołem zębatym symbolizuje przemysł, dziewczynka z wędką rybołówstwo, a dziewczynka z siecią i statkiem, płynącym w zbiorniku u stóp głównej figury żeglugę.

Fontanna znajduje się na Starym Rynku obok Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obecna rzeźba jest wierną rekonstrukcją oryginału, który pod koniec II wojny światowej został zdemontowany i przetopiony na cele wojenne przez Niemców.

W drugiej połowie lat 70. XX wieku na fontannie umieszczono „Prządki”[2] – rzeźbę autorstwa gorzowskiej artystki Zofii Bilińskiej.

W latach 90. XX wieku Bilińska przygotowała wierną kopię przedwojennego oryginału trzech figur umieszczonych na fontannie. Zrekonstruowane przez rzeźbiarkę sylwetki zaakceptowała specjalna komisja składająca się z byłych niemieckich mieszkańców Landsberga, rzeczoznawców Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli władz Gorzowa Wielkopolskiego.

2 lipca 1997 roku na 740-lecie Gorzowa Wielkopolskiego w obecności Eberharda i Wolfharta Paukschów, wnuka i prawnuk fundatora fontanny, dokonano uroczystego odsłonięcia rzeźb[3].

W lipcu 2007 roku Gorzów Wielkopolski świętował 750-lecie istnienia miasta. Z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek pocztowy ukazujący fontannę[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://emceka.pl/aktualnosci/434-bamberka-2015.
  2. http://dlibra.wimbp.gorzow.pl/dlibra/docmetadata?id=943&from=publication.
  3. Kazimierz Ligocki, Fontanna Pauckscha – Multimedialna Encyklopedia Gorzowa, encyklopedia.wimbp.gorzow.pl [dostęp 2016-09-09].
  4. Poczta Polska, Numer katalogowy 4148, data wydania: 19.01.2007, Seria Miasta polskie – Gorzów Wielkopolski [1].