Forędówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Forędówka – potok będący górnym biegiem rzeki Ochotnica[1]. Cały jego bieg znajduje się w obrębie miejscowości Ochotnica Górna. Wypływa na wysokości około 1240 m na południowych stokach Jaworzyny Kamienickiej i spływa w kierunku południowo-wschodnim głęboką i ciasną doliną, w której znajduje się przysiółek Forendówki. Na wysokości 701 m, w miejscu o współrzędnych 49°37′17″N 20°12′26″E/49,621389 20,207222 łączy się z potokiem Furcówka, i od tego miejsca zaczyna się dolny bieg rzeki Ochotnica[2].

Potok Forędówka zasilany jest przez kilka niewielkich dopływów z obydwu zboczy[2]. Jeden z nich ma nazwę własną – to Mazelonkowy Potok spływający spod Magurek[3]. Dnem doliny Potoku Forędówki prowadzi wąska asfaltowa droga. Asfalt dochodzi nieco poniżej ujścia Mazelonkowego Potoku. Przy ujściu tego potoku stoi drewniana rzeźba górala i tablica informacyjna. Zaczyna się tutaj ścieżka edukacyjna prowadząca do wieży widokowej na Magurkach.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka edukacyjna zielona.svg – zielona ścieżka edukacyjna: Mazelonkowy Potok – Kurnytowa KolibaKurnytowa Polana – Magurki

Potok Forędówka G39.jpg
Forendówki 3 G39.jpg
Potok Forędówki 3G39 (1).jpg
Potok Forędówki 3G39 (2).jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]