Forchheim (Oberfr)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Forchheim (Oberfr)
Ilustracja
Widok na perony
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Miejscowość Forchheim
Lokalizacja Bahnhofsplatz 9[1]
Zarządca DB Station&Service
Data otwarcia 1844[2]
Dane techniczne
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
5
Kasy T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, u góry znajduje się punkt z opisem „Forchheim (Oberfr)”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Forchheim (Oberfr)”
Ziemia49°43′01,2″N 11°04′10,2″E/49,717000 11,069500
Strona internetowa
Portal Transport szynowy

Forchheim (Oberfr) (niem: Bahnhof Forchheim (Oberfr)) – stacja kolejowa w Forchheim, w kraju związkowym Bawaria, w Niemczech. To największa stacja kolejowa w mieście Forchheim w Górnej Frankonii. Znajduje się na linii kolejowej Norymberga - Bamberg i jest punktem początkowym linii kolejowej Forchheim - Behringersmühle, która służy jako regularne połączenie do Ebermannstadt. Linia lokalna do Höchstadt an der Aisch, która również rozgałęzia się w Forchheim, została zamknięta w 2005 roku i od tego czasu jest rozebrana. Oprócz stacji kolejowej Forchheim w Kersbach znajduje się przystanek miejski. Stacja Forchheim i przystanek Kersbach zostały włączone do sieci kolei miejskiej S-Bahn w Norymberdze od grudnia 2010 roku.

Według DB Station&Service ma kategorię 4[3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajduje się około jednego kilometra na południowy wschód od starego miasta na północ od Wiesent, która wpada do Regnitz w Forchheim. Najbliższe przystanki dalekobieżne znajdują się w Bambergu na północy i Erlangen na południu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wraz z otwarciem odcinka Ludwig-Süd-Nord-Bahn z Norymbergi do Bambergu 1 lutego 1844 Forchheim został połączony z niemiecką siecią kolejową, a ruch pasażerski rozpoczął się miesiąc później. 1 czerwca 1891 otwarto odgałęzienie do Ebermannstadt w Forchheim, które później było kontynuowane do Heiligenstadt in Oberfranken i Behringersmühle. W 1892 roku oddano do użytku kolejną linię, która prowadziła przez Hemhofen do Höchstadt an der Aisch. Linia do Höchstadt została zamknięta w 1984 roku dla ruchu pasażerskiego. W międzyczasie planowano reaktywować linię jako część miejskiej kolei Erlangen, ale nie udało się to w 2002 roku. W rezultacie linia została całkowicie zamknięta w 2005 roku i przeprojektowana w 2008 roku[2]. Tory zostały już zdemontowane. Wraz z czterotorową rozbudową linii z Norymbergi do Bambergu stacja została przebudowana i rozbudowana.

W październiku i listopadzie 2018 tory od 1 do 3 na stacji wróciły do ​​użytku. W głowicy północnej następuje przejście na główną linię istniejącej dwutorowej linii z/do Bambergu[4].

Linie kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Do około 1990 roku tor 1 prowadziła bezpośrednio ze stacji do Höchstadt, podczas gdy tor 5 prowadziła bezpośrednio ze stacji do Behringersmühle. Most Trubbach na południe od stacji kolejowej był pierwotnie zaprojektowany z czterema torami. W ramach prac remontowych dwa zewnętrzne tory mostu zostały zamknięte, a tory 1 i 5 w rejonie stacji zostały wkręcone bezpośrednio w główną linię prowadzącą do Norymbergi. Tor peronu 1 został później zdemontowany. W trakcie prac budowlanych S-Bahn tor 1 został ponownie zamontowany kilka lat później jako boczny tor dla pociągów kończących się w Forchheim, ale nie był już połączony na północy z Bambergiem. W ramach przebudowy stacji Forchheim w ramach czterotorowej rozbudowy linii kolejowej Norymberga - Bamberg stacja Forchheim zostanie rozbudowana do ośmiu torów z nowym układem torów, z których pięć to tory peronowe.

Pociągi regionalne zatrzymują się na torach 1 i 7, pociągi S-Bahn na torach 4 i 5, a pociągi do Ebermannstadt na torze 8. Pozostałe trzy tory bez peronu są wykorzystywane do ruchu dużych prędkości i towarów[5].

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Forchheim jest obsługiwane wyłącznie przez regionalne linie ekspresowe obsługiwane przez Deutsche Bahn AG w ruchu regionalnym. Linię kolei regionalnej przejmuje prywatna kolej Agilis. Dwie linie kolejki S-Bahn w Norymberdze kursują do Forchheim co 20/40 minut.

Linia Trasa Takt Jednostka pojazdu
RE 42 Franken-Thüringen-Express:
Nürnberg – Fürth – Erlangen –
Forchheim – Hirschaid – Bamberg
– Lichtenfels – Saalfeld – Jena – Leipzig Co dwie godziny Baureihe 442 (Talent 2)
RE 20 – Schweinfurt – Würzburg
RE 49 – Lichtenfels – Coburg – Sonneberg Co dwie godziny
RE 14 – Kronach – Saalfeld
RE 19 – Coburg (– Sonneberg) Co dwie godziny BR 193+Wagon piętrowy
RB 26 Forchheim – Bamberg (– Breitengüßbach – Ebern) pojedyncze pocuiągi Baureihe 650
(Regio-Shuttle RS1)
RB 22 (Lichtenfels – Bamberg –) Forchheim – Ebermannstadt co godzinę
S 1 Forchheim – Erlangen – Fürth – Nürnberg – LaufHersbruck co godzinę Baureihe 442 (Talent 2) u. 1440-Garnituren (Coradia/Continental)
Bamberg – Hirschaid – Forchheim – Erlangen – Fürth – Nürnberg – Lauf – Hersbruck – Hartmannshof co godzinę

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Forchheim (Oberfr) (niem.). Bahnhofe.de. [dostęp 2021-02-22].
  2. a b Bahnhof Forchheim (Oberfr) (niem.). bahnrelikte.net. [dostęp 2021-02-22].
  3. Bahnhofskategorie (niem.). Deutsche Bahn. [dostęp 2021-02-22].
  4. Uruchomienie nowej infrastruktury na trasach VzG 5900 i 5919. (niem.). dbnetze.com. [dostęp 2021-02-22].
  5. Verkehrsprojekt Deutsche Einheit Nr. 8: Bauabschnitt Forchheim–Eggolsheim auf vde8.de (niem.). vde8.de. [dostęp 2021-02-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Forchheim (Oberfr)
Linia 5900 Norymberga – Bamberg (38,300 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Kersbach
BSicon BHFq.svg
Linia 5113 Forchheim – Behringersmühle (0,000 km)
BSicon KBHFaq.svg
odległość: 3,361 km
Linia 5027 Forchheim – Höchstadt (0,000 km)
BSicon KBHFaq.svg