Ford Madox Brown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ford Madox Brown
Praca
Romeo i Julia

Ford Madox Brown (ur. 16 kwietnia 1821 w Calais, zm. 6 października 1893 w Londynie) – angielski malarz, blisko związany z Bractwem prerafaelitów[1]. Był teściem Williama Michaela Rossettiego.

Urodził się w rodzinie płatnika okrętowego osiadłego w Calais, był wielkim indywidualistą, przeciwnikiem Royal Academy. W czasie wędrówek po Europie kształcił się w Antwerpii u barona Gustave´a Wappersa, znanego malarza historycznego oraz w akademiach Paryża i Rzymu. Właśnie w Wiecznym Mieście zetknął się z grupą niemieckich artystów romantycznych, którzy postanowili zerwać z tradycją i powrócić do „pierwotnej świeżości” postrzegania.

W czasie pobytu w Rzymie w latach 1845–1846 Brown poznał dawne malarstwo włoskie i zetknął się z twórczością grupy nazareńczyków. W 1846 po śmierci żony przeniósł się do Anglii, gdzie wziął udział – zresztą bez powodzenia – w konkursie na freski do gmachu londyńskiego parlamentu, właśnie odbudowanego po pożarze. Około 1849 poznał Rossettiego, któremu udzielał lekcji. Później nawiązał kontakt z innymi prerafaelitami, Huntem i Millais’em. Według krytyków sztuki, Brown dzieląc się wiedzą zdobytą w Rzymie ukształtował ich artystyczny styl.

Artysta do końca życia pozostał w Anglii śledząc rozwój twórczości prerafaelitów. Tworzył obrazy, freski i witraże, z reguły o tematyce religijnej i historycznej. Poruszał też często tematykę społeczną m.in. namalował Ostatnie spojrzenie na Anglię, obraz poświęcony emigracji zarobkowej. Pomimo licznych zamówień nie cieszył się uznaniem krytyki, która zarzucała mu sztuczność i nadmierny patos. Ostatnie 10 lat życia wykonywał freski dla magistratu w Manchesterze. Zmarł w Londynie w 1893.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

  • Jesienne angielskie popołudnie, 1852–1854, Birmingham Museums and Art Gallery,
  • Ostatnie spojrzenie na Anglię, 1855, Birmingham Museums and Art Gallery,
  • Praca, 1852–1865, City Art Galleries, Manchester,
  • Haidee znajduje ciało Don Juana, 1870–1873, Musée d’Orsay,
  • Jezus obmywa nogi Piotrowi, 1852–1856, Tate Britain,
  • Crabtree obserwujący przejście Wenus A.D. 1639, 1903, Manchester Town Hall.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ford Madox Brown (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2018-02-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]