Fork-bomba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Idea fork-bomby opiera się na rozmnożeniu procesów, aż do wykorzystania dostępnych zasobów.

Fork-bomba (ang. fork bomb) jest rodzajem ataku Denial of Service na systemy komputerowe.

Atak opiera się na założeniu, że w środowisku wieloprocesowym tylko pewna liczba procesów może być efektywnie wykonywana naraz. Atak polega na bardzo szybkim „rozmnożeniu” kopii programu (fork to nazwa funkcji systemowej służącej do tworzenia nowych procesów) w celu wypełnienia tablicy procesów systemu operacyjnego. W takiej sytuacji wywołanie nowego procesu (mającego na celu np. zabicie procesów bomby) jest wstrzymane do czasu zwolnienia choćby jednego wpisu, co jednak jest mało prawdopodobne, ponieważ każdy proces bomby jest gotów w tym momencie się rozmnożyć.

Ponieważ każdy z procesów bomby wykonuje jakiś kod (nie usypia się), planista systemowy każdemu z nich przydziela czas procesora, co praktycznie zatrzymuje działanie systemu. Jedną z technik obrony przed fork-bombami jest ustalenie górnego limitu procesów, jakie może utworzyć dany proces lub użytkownik (dotyczy to również jego dalszych potomków).

Przykłady fork-bomb[edytuj]

:loop
start %0
goto loop

Krótsza wersja:

%0|%0
:(){ :|:& };:

Wyjaśnienie: zdefiniowana jest tutaj funkcja o nazwie ":" nie przyjmująca żadnego parametru. W swoim ciele (ograniczanym przez "{" i "}") wywołuje się rekurencyjnie dwukrotnie, przekierowując wyjście pierwszego wywołania na wejście drugiego wywołania poprzez mechanizm nienazwanych potoków (pipes, "|") i przechodzi do tła – "&" – dzięki czemu zabicie procesu-rodzica nie zabije procesów-potomków. Średnik kończy definicję funkcji, a końcowy dwukropek jest jej pierwszym wywołaniem. Poniżej znajduje się bardziej przejrzysty zapis (zmieniono nazwę funkcji):

bomba()
{
  bomba | bomba &
};
bomba
perl -e "fork while fork"

Trudność naprawy[edytuj]

Kiedy fork-bomba zostanie poprawnie uruchomiona, odzyskanie sprawności systemu może nie być możliwe bez ponownego uruchomienia, ponieważ jedynym sposobem na zniszczenie fork-bomby jest zabicie wszystkich jej procesów. Próba użycia programu do zabicia złośliwych procesów zwykle potrzebuje utworzenia odrębnego procesu, co może się nie udać, gdy nie ma wolnych miejsc w tablicy procesów lub wolnej pamięci. Może wymagać restartu lub wyłączenia.

Automatycznie może naprawić go watchdog. Programowy watchdog linuksa, przy ustawionym ograniczeniu liczby oczekujących procesów (odkomentowaniu linii zaczynających się od "max-load"), możliwie łagodnie zrestartuje system.

Metoda sprawdzona na Debianie poleceniem[1]:

:(){ :|:& };:

po zmianie ustawień w zbiorze /etc/watchdog.conf na:

max-load-1    = 120
max-load-5    = 90
max-load-15   = 30
min-memory    =  1

Zapobieganie[edytuj]

Jedną z możliwości zapobieżenia fork-bombie jest ustanowienie limitu liczby procesów, które może uruchomić użytkownik. Gdy proces próbuje utworzyć inny proces, a jego rodzic posiada już więcej niż przewiduje maksimum, sklonowanie nie zachodzi. Maksimum powinno być wystarczająco niskie, aby w razie zaatakowania maszyny przez wielu użytkowników naraz pozostawić wystarczającą ilość wolnych zasobów dla uniknięcia katastrofy.

Przypisy