Format telewizyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Format telewizyjny – pojęcie oznaczające licencję na produkcję kolejnych wersji audycji telewizyjnej, który jest już lub był produkowany na innym rynku (zwykle: w innym państwie). Kupując format, stacja telewizyjna lub działający na jej rzecz zewnętrzny producent nabywa możliwość legalnego powielenia istniejącego już programu.

Formaty powstają najczęściej na bazie programów, które odniosły duży sukces na swoim macierzystym rynku. Rzadziej są opracowywane przez wyspecjalizowane firmy, które następnie sprzedają je nadawcom i producentom z różnych państw. Handel formatami należy do najszybciej rozwijających się gałęzi międzynarodowego rynku telewizyjnego. Najważniejszym powodem sięgania przez telewizje po formaty jest chęć zminimalizowania ryzyka związanego z wprowadzaniem do swojej oferty nowych programów. Adaptując popularny w innych krajach format, stacja ma nadzieję na powtórzenie jego sukcesu na swoim rynku. Gatunkiem telewizyjnym, w którym zjawisko formatów ma najdłuższe tradycje, są teleturnieje i programy rozrywkowe. W ogromnej większości na formatach oparte są reality shows. W ostatnich latach taki sposób produkcji staje się także coraz bardziej popularny w odniesieniu do seriali.

Największymi na świecie specjalistycznymi targami programów telewizyjnych, na których prezentowane są i nabywane m.in. formaty, są MIPTV, odbywające się co roku w Cannes[1].

Wybrane formaty realizowane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Polskie formaty[edytuj | edytuj kod]

Kilkanaście polskich programów telewizyjnych zostało następnie przekształconych w formaty sprzedane lub oferowane do innych krajów. Największym sukcesem okazała się sprzedaż do Rosji formatu powstałego na bazie serialu M jak miłość, którego lokalna wersja pt. L kak Lubow zdobyła uznanie rosyjskich widzów[2].

Polski tytuł Rodzaj Kanał Emisja w Polsce Zagraniczne wersje Tytuł Kanał Premiera
Awantura o kasę teleturniej Polsat 2002–2005  Nowa Zelandia Cash Battle
Gra w ciemno teleturniej Polsat 2005–2007  Czechy
 Grecja
 Hiszpania
 Ukraina
 Wietnam
 Włochy
Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA
Naslepo

El negociador
Гра на темно
Thử tài thách trí

المفاوض
ČT1
Mega Channel
TVE

HTV7

DMI
styczeń 2008

lipiec 2007

październik 2011
M jak miłość serial obyczajowy TVP2 od 2000  Rosja Lubow kak lubow Pierwyj kanał marzec 2006
Ranczo serial obyczajowo
-komediowy
TVP1 od 2006  Estonia[3] Naabriplika Kanal 2
Świat według Kiepskich serial komediowy Polsat od 1999  Ukraina Nepruhi TRK Ukraina listopad 2010

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kretschmer, M., Singh, S., and Wardle, J. (2009), The Exploitation of Television Formats, ESRC Digital Resource, Bournemouth University (wersja elektroniczna)

Przypisy

  1. Strona główna targów
  2. Urszula Baranowska, Sprawdzona rozrywka, "Licencje" (dodatek do magazynu Media i Marketing Polska, marzec 2009)
  3. Powstaje estońskie „Ranczo” i łotewski „Dom nad rozlewiskiem”. wirtualnemedia.pl, 2014-08-08.