Formy biogeniczne i antropogeniczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Formy biogeniczne i antropogeniczne edytowana 16:31, 8 sie 2016 przez RoodyAlien (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Formy antropogeniczne - formy powierzchni Ziemi powstałe wskutek niszczącej, budującej lub przeobrażającej działalności człowieka. Okres zmian w morfologii terenu rozpoczął się około 10 tysięcy lat temu wraz z przejściem człowieka od gospodarki zbieracko-myśliwsko-rybackiej (koczownictwa) do produkcyjnej rolniczo-handlowej. Największe formy antropogeniczne związane są jednak z dużo późniejszym okresem w historii rozwoju człowieka. Ich powstanie wiąże się z rozpoczęciem na dużą skalę eksploatacji surowców mineralnych i skalnych.

Do form utworzonych wskutek budującej działalności człowieka zaliczmy m.in.: kurhany, kopce, wały, grodziska, nasypy drogowe i kolejowe, hałdy oraz zwały przemysłowe i kopalniane (odpady).

Do form wklęsłych, utworzonych wskutek niszczącej działalności człowieka zaliczamy: kopalnie odkrywkowe, kamieniołomy, glinianki, piaskownie, żwirownie, wyrobiska górnicze, wcięcia, wykopy, podcięcia drogowe, wcięcia kanałów, leje po bombach, zapadliska kopalniane oraz niecki z osiadania.

Do form przeobrażonych zaliczamy przede wszystkim terasy rolne i budowlane.