Forsycja zwisła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Forsycja zwisła
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd jasnotowce
Rodzina oliwkowate
Rodzaj forsycja
Gatunek forsycja zwisła
Nazwa systematyczna
Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl
Enum. pl. 1:39. 1804

Forsycja zwisła (Forsythia suspensa) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Pochodzi z Chin[2], nie występuje jednak w stanie dzikim, znana jest jedynie jako uprawiana roślina ozdobna.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Krzew do 3 m wysokości, dość szeroko rozrośnięty z łukowatymi pędami. Są one oliwkowobrązowe, wewnątrz puste i jedynie w węzłach mają gęsty rdzeń.
Liście
Ulistnienie nakrzyżległe, liście jajowate z piłkowanymi brzegami, przeważnie pojedyncze, czasmi tylko 3-listkowe.
Kwiaty
Żółte, lejkowate, o średnicy do 3 cm, 4-łatkowe, przeważnie z krótką szyjką słupka. Wyrastają na dłuższych szypułkach, niż u innych uprawianych gatunków forsycji. Są obupłciowe i owadopylne. Okres kwitnienia przypada jeszcze przed ulistnieniem się krzewu.
Owoce
Owocem jest torebka. Nasiona dojrzewają już na początku lata.

Zmienność[edytuj | edytuj kod]

 • Występuje w 2 odmianach:
  • F. suspensa var. fortunei o pędach wyprostowanych, dopiero starsze pędy są zwisające.
  • F. suspensa var sieboldii o pędach zwisających lub pokładających się.
 • W wyniku skrzyżowania forsycji zwisającej z forsycją zieloną (Forsythia viridissima) otrzymano znacznie częściej uprawianego mieszańca – forsycję pośrednią.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Jest uprawiana w parkach i przydomowych ogrodach, zarówno pojedynczo (soliter), jak i w grupach. Kwitnie mniej obficie, niż inne gatunki forsycji i ma mniejsze kwiaty. Kwitnące gałązki wykorzystywane są na kwiat cięty; w wodzie dość długo zachowują żywotność. Można również uzyskać ich przyspieszone kwitnienie na Boże Narodzenie. W tym celu ścina się je przed 4 grudnia i umieszcza zanurzone końcami w wodzie w chłodnym miejscu. Gdy nabrzmieją już pąki przenosi się je do ciepłego pomieszczenia i wówczas zakwitają.

Kwiaty forsycji zwisłej

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

 • Wymagania. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, rośnie dobrze niemal na każdej, ale na żyznej rozwija się szybciej i bujniej kwitnie. Wymaga stanowiska słonecznego. W polskich warunkach jest całkowicie mrozoodporna (strefa klimatyczna 5A), ale nie w każdym rejonie Polski kwitnie corocznie. Wynika to z tego, że w niektórych miejscach (np. w kotlinach rzek górskich) występują szczególnie silne wiosenne przymrozki, które uszkadzają jej kwiaty.
 • Sposób uprawy. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co 3–4 lata po przekwitnięciu należy silnie prześwietlić krzew, gdyż na starszych pędach kwitnie słabo.Wiosną i latem (nie dłużej niż do końca sierpnia) wskazane jest nawożenie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-24].
 2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-03-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
 2. Forsycja. [dostęp 2009-04-16].