Fort 48 „Batowice”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Fort 48 Batowice)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fort 48 Batowice
Ilustracja
Państwo  Polska
Lokalizacja Kraków
Część Twierdza Kraków
Typ fort artyleryjski
Data budowy 1883-1885
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Fort 48 Batowice
Fort 48 Batowice
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Fort 48 Batowice
Fort 48 Batowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fort 48 Batowice
Fort 48 Batowice
Ziemia50°05′59,2800″N 19°59′54,7440″E/50,099800 19,998540

Fort 48 Batowice (Fort Artyleryjski 48 "Batowice") – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1883-1885, w czasie budowy trzeciego pierścienia twierdzy, jako standardowy fort artyleryjski. Budynek jednokondygnacyjny, jego ściany zbudowane są z cegły, a strop z betonu. Na wale ustawione były działa. W latach 1910-1911 dokonano przeróbek, między innymi wzmocniono schron główny.

Zadaniem fortu było pilnowanie gościńca warszawskiego, w czasie I wojny światowej prowadził pojedynek artyleryjski z Rosjanami w listopadzie 1914. Do 1974 roku był wykorzystywany przez wojsko. Po utracie funkcji obronnej został przekształcony na magazyn, między innymi podzielono pomieszczenia oraz wybudowano budynek zarządzania magazynem.

Fort, łącznie z elementami pancernymi zachowany jest w dobrym stanie, jedynie nasypy ziemne uległy zatarciu. W niektórych oknach znajdują się nadal prowadnice na karabiny. Fort jest zarośnięty robiniami akacjowymi, krzewami tarniny oraz głogu. Niezagospodarowany obiekt znajduje się przy ul. Wawelskiej w Krakowie. Otoczenie Fortu stanowi rolę parku rekreacyjnego z alejkami i ławkami.

W 2012 roku z inicjatywy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice rozpoczęto starania o wyremontowanie i wysprzątanie zabytku. W tym roku wykonano projekt remontowy oraz przeprowadzono inwentaryzację starodrzewia. W 2013 roku planowane są pierwsze prace związane z wycinką chorych i uszkadzających konstrukcję fortyfikacji drzew oraz wstępne prace remontowe. Prace finansowane są z funduszy Rady Dzielnicy[1].

W 2013 roku wyburzono grożącą zawaleniem dobudówkę, która nie była oryginalną częścią fortyfikacji. W tym i następnym roku wycięto kilkadziesiąt drzew grożącym zawaleniem. W 2013 roku Zarząd Budynków Komunalnych wystąpił do Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa o dofinansowanie remontu, jednakże ze względu na brak gospodarza obiektu nie udało się pozyskać środków.

W 2014 roku z funduszy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice wykonano wstępną rekonstrukcję wałów od strony kaponiery czołowej.[2]

Żywe Lekcje Historii[edytuj | edytuj kod]

Od 2013 roku w Forcie Batowice odbywają się Żywe Lekcje Historii[3] organizowane przez Radę Dzielnicy XV Mistrzejowice oraz stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej. Pomysłodawcą imprezy oraz organizatorem pierwszych lekcji był radny Michał Drewnicki. W 2013 roku Fort gościł grupy rekonstruujące wojska z II wojny światowej. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja bitwy, w której wystąpiło kilkadziesiąt osób, a także wykorzystane zostały materiały pirotechniczne. Dodatkowo w czasie trwania wydarzenia można było zobaczyć broń z epoki jak karabiny, granaty, działa, łączność telefoniczną, mundury, motocykle.

W 2014 roku, w związku z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej Fort odwiedzili rekonstruktorzy wojsk carskich i austriackich. Odtwarzali oni walki o Fort Przemyśl z 1914 i 1915 roku. Inscenizacja bitwy trwała blisko godzinę i przyciągnęła kilkaset osób.

W 2015 roku przewidziana jest następna edycja Żywych Lekcji Historii.

Miasto Kraków zostało nagrodzone w Cannes m.in. dzięki Żywej Lekcji Historii za zagospodarowanie Fortu 48 Batowice.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]