Fort Liberty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fort Liberty
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Karolina Północna

Miejscowość

Fayetteville

Rodzaj bazy

baza wojskowa

Typ bazy

koszary, poligon wojskowy

Historia
Używana od

1922

Dane taktyczne
Stacjonujące jednostki

82 Dywizja Powietrznodesantowa;
US Army Special Forces

Użytkownicy
 US Army
Położenie na mapie Karoliny Północnej
Mapa konturowa Karoliny Północnej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fort Liberty”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Fort Liberty”
35°08′21″N 78°59′57″W/35,139167 -78,999167

Fort Liberty (dawniej Fort Bragg) – baza armii amerykańskiej w południowo-wschodniej części stanu Karolina Północna, nieopodal miasta Fayetteville. Spis powszechny w 2000 wykazał 29 183 mieszkańców.

Od zakończenia II wojny światowej stacjonuje tam 82. Dywizja Powietrznodesantowa. Fort Liberty jest również główną bazą amerykańskich sił specjalnych, tzw. Zielonych Beretów. Do bazy przylega lotnisko wojskowe Pope Air Force Base.

Początkiem bazy był Camp Bragg, poligon artyleryjski założony w 1918, nazwany na cześć generała Braxtona Bragga z czasów wojny secesyjnej. Nazwę zmieniono na Fort Bragg w 1922, pierwsze stałe budynki postawiono w 1923–1924. W latach II wojny światowej baza znacznie powiększyła się, stając się wielkim ośrodkiem szkolenia żołnierzy.

1 stycznia 2021 r. Senat Stanów Zjednoczonych uchylił ustawę zatwierdzającą środki finansowe obrony narodowej na rok budżetowy 2021. To nowe prawo upoważniło Kongres do powołania komisji ds. zmiany nazw obiektów Departamentu Obrony nazwanych na cześć przywódców Konfederacji. W marcu 2022 r. komisja opublikowała listę 87 potencjalnych nazw dla dziewięciu instalacji wojskowych, w tym Fortu Bragg, nazwanego na cześć konfederackiego generała Braxtona Bragga[1][2].

W maju 2022 r. komisja oficjalnie zaleciła zmianę nazwy Fortu Bragg na Fort Liberty. Komisja dała Pentagonowi czas do października na zaakceptowanie zmiany nazwy. Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin zrobił to 6 października 2022 roku.

Wdrożenie przez Departament zaleceń Komisji nada nowe, dumne nazwy, które są zakorzenione w lokalnych społecznościach i honorują amerykańskich bohaterów, których męstwo, odwaga i patriotyzm są przykładem tego, co najlepsze w armii Stanów Zjednoczonych[3].

Fort Liberty jest jedyną instalacją, która nie została nazwana na cześć konkretnej osoby lub osób.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]