Fort Szcza Twierdzy Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Północna część koszar

Fort Szcza („Щ“, „Szczęśliwice“) – jeden z fortów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, położony w Warszawie w dzielnicy Ochota, w rejonie dawnej wsi Szczęśliwice. Został wzniesiony w latach 80. XIX wieku. Znajduje się w kwartale ulic Śmigłowca, Drawskiej, Zadumanej i Alej Jerozolimskich.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Fort wzniesiono jako typowe umocnienie o narysie regularnego pięcioboku z dwoma czołami. Fort otaczała sucha fosa (w późniejszym okresie zapełniła się wodą), broniona przez ceglane kaponiery. Posiadał również dwa schrony koszarowe. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, w ramach modernizacji twierdzy, fort przeznaczono na funkcje magazynowe. Po 1909 roku, w czasie likwidacji twierdzy, zniszczono część zabudowań fortu. W 1939 roku umocnienie zostało zajęte przez Niemców; strona polska przypuściła kilka ataków dla odzyskania obiektu. Po wojnie wybudowano garaże, po których pozostały fundamenty.

Zachowane są wały, dwa budynki koszar czołowych i ruiny kaponier barkowych. Obecnie teren fortu otaczają za fosą ogródki działkowe. Wejście jest możliwe od strony ul. Śmigłowca. Zaniedbany teren został sprzedany w 2004 przez wojsko prywatnemu właścicielowi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lech Królikowski, Twierdza Warszawa, Warszawa 2002.
  • Piotr Oleńczak, Teodor Tuszko, Twierdza Warszawa, Warszawa 2013.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]