Forteczna Góra w Kłodzku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wzniesienia w Kotlinie Kłodzkiej. Zobacz też: inne wzniesienia o nazwie Zamkowa Góra.
Forteczna Góra (Zamkowa Góra)
Ilustracja
Widok od wschodu
Państwo  Polska
Pasmo Kotlina Kłodzka
Sudety Środkowe
Wysokość 369[1] m n.p.m.
Wybitność około 70 m
Pierwsze wejście prehistoria
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Forteczna Góra (Zamkowa Góra)
Forteczna Góra (Zamkowa Góra)
Ziemia50°26′33,20″N 16°39′12,24″E/50,442556 16,653400

Forteczna Góra lub Zamkowa Góra – wzniesienie o wysokości 369 m n.p.m. w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach Środkowych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone w Kotlinie Kłodzkiej na obszarze miasta Kłodzka[1]. Wznosi się około 0,3 km, na północny zachód od rynku. Góra jest zabudowana fortyfikacjami Twierdzy Kłodzko.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to płaskie wzniesienie, z niewyraźnie zaznaczonym płaskim wierzchołkiem o łagodnie opadających zboczach północnym zachodnim i południowym oraz stromo opadającym w kierunku Nysy kłodzkiej zboczu wschodnim[1]. Wzniesienie jest ostańcem denudacyjnym, ma postać odosobnionego niewielkiego wzgórza w kształcie wydłużonego spłaszczonego kopca, wydzielonego od wschodniej strony Nysą Kłodzka[1]. Charakterystyczny kształt góry położenie w centrum Kłodzka oraz okazałe budowle forteczne, czynią górę rozpoznawalną w terenie[1]. Wzniesienie góruje nad miastem wznosząc się nad zabudowę miejską od strony wschodniej wysoką pionową ścianą umocnień twierdzy[1]. Szczyt wzniesienia i południowo-wschodnie zbocze w partii szczytowej zajmują budowle i umocnienia forteczne, a poniżej rozciąga się zabudowa miejska Kłodzka[1]. Zachodnie zbocze zajmuje park ze starodrzewem liściastym, pozostałe zbocza poniżej twierdzy porośnięte są drzewami liściastymi[1]. Partie szczytowe oraz zbocza wzniesienia pokrywają gliny zwałowe i osady deluwialne[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: I-BiS, 1993, s. 120-125. ISBN 83-85773-06-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]